flaga Ukrainy
  • Kontrast strony

Niektórzy uważają, że asertywność to po prostu sztuka mówienia „nie”. Jest to nadmierne uproszczenie, a umiejętność asertywnego zachowania przydaje się nie tylko wtedy, gdy chodzi o odmawianie. Inni twierdzą, że asertywność to cecha osobowości, stała i niezmienna, w związku z czym asertywnym albo się jest, albo nie i nic nie można na taki stan poradzić. Oni również nie mają racji. Asertywność to umiejętność, a nie cecha osobowości, dlatego można się jej nauczyć i można ją rozwijać. Asertywność to umiejętność wyrażania samego siebie w sposób jasny, szczery i bezpośredni. Dzięki takiemu zachowaniu człowiek jest uczciwy względem samego siebie. Równocześnie jednak dba o respektowanie praw innych osób: bierze pod uwagę ich myśli, odczucia, prawa, postawy. Asertywność oznacza umiejętność wyrażania własnych myśli i uczuć i dbania o przestrzeganie swoich praw w taki sposób, by nie naruszać praw innych osób.

Wychowankowie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy – Jabłonce w ramach programu autorskiego "Asertywność i techniki antystresowe" poznali postawy: asertywną, agresywną i uległą. Mieli możliwość zrobienia testu asertywności, na który odpowiadali tak lub nie. Łatwa analiza testu sprawiła, iż w przystępny sposób sami mogli odczytać wynik, który określał, którą z postaw prezentują. Na zakończenie zajęć młodzież wykonała plakat "dlaczego warto być asertywnym".

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.