flaga Ukrainy
  • Kontrast strony
Depresji chcemy powiedzieć STOP! Mysłakowice realizują inicjatywę Kapituły.

“Wszystko zapada się wokół mnie (zapada się) rozdziera mnie na strzępy (rozrywa mnie). Wszystko wokół mnie rozpada się (rozpada się). Czy kogokolwiek to w ogóle obchodzi?”

Powyższy cytat pochodzi z piosenki Coming Down zespołu Five Finger Death Punch. To właśnie ta piosenka, a szczególnie jej teledysk, oraz jeden z filmików z popularnego aktualnie wśród młodzieży serwisu, stały się punktem wyjścia do rozmów na temat depresji. Mocny przekaz z piosenki oraz mocny przekaz z tiktoka: “ - Kurde, chciałbym być taki szczęśliwy jak Ty! - A kto powiedział, że jestem? - No, ale uśmiechasz się! - Zabawne, nie? Oceniasz człowieka, bo widzisz go z zewnątrz, a nie wiesz, co się dzieje wewnątrz” - skłoniły naszych wychowanków do refleksji. Odpowiedzi padały różne - “nie oceniaj książki po okładce”, “trzeba patrzeć na człowieka uważniej”, “ktoś chciał się zabić, bo był ofiarą przemocy fizycznej i psychicznej”, “dziewczyna chciała się zabić, bo wypłynęły jej prywatne zdjęcia”, “chłopak miał problemy z używkami”. Jednak po burzliwej dyskusji młodzież doszła do wniosku, że filmik i piosenkę łączy jedno - depresja. A dlaczego? Czy nie jest tak, że często pod maską uśmiechu, a czasem pod maską agresora, ukrywa się człowiek, który toczy wewnętrzną walkę z samym sobą? Czy gnębienie przez innych nie staje się przyczynkiem wystąpienia depresji? Czy samobójstwo nie jest ostatecznością w walce z chorobą? Między innymi na te pytania odpowiadali nasi wychowankowie na zajęciach wychowawczych poświęconych depresji, przeprowadzonych w ramach inicjatywy pn. “Depresji chcemy powiedzieć STOP!” Na zajęciach młodzież wykonała dla własnej informacji test Skalę depresji Becka, obejrzała prezentację oraz filmiki poświęcone depresji - z zajęć wychowankowie zapoznani zostali z definicją depresji, jej objawami, jej przyczynami, czynnikami ryzyka. Nie mogło zabraknąć również miejsca na to, aby porozmawiać na temat tego, gdzie szukać pomocy - zarówno na miejscu, jak i w sieci oraz tego, w jaki sposób wesprzeć osobę zmagającą się z chorobą, co mówić osobom chorym na depresję, a czego unikać. Jest to szczególnie istotne w naszym społeczeństwie, w którym choroby psychiczne są bardzo mocno deprecjonowane. “Nie dramatyzuj, inni mają gorzej”, “Przejdzie ci”, “Ogarnij się”, “Musisz wziąć się w garść” - czy nie są to tak popularne sformułowania, które kieruje się do osób zmagających się z chorobami psychicznymi? Mamy wrażenie, że niestety tak. Tym bardziej cieszymy się, że na zajęciach nasi wychowankowie użyli bardzo wielu sformułowań wspierających. Aby omówione treści zapadły lepiej w pamięć młodzież przygotowała gazetkę poświęconą depresji oraz plakaty dotyczące tego, gdzie szukać pomocy oraz w jaki sposób wspierać osoby z depresją.

Tekst i zdjęcia: Sara Kania, wychowawca OSiW Mysłakowice

  1. Młodzież prezentuje wykonane plakaty o depresji
  2. Młodzież prezentuje wykonaną gazetkę tematyczną
  3. Młodzież ogląda film poglądowy

240227 myslako2240227 myslako3

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.