
„Dla górnika słonecznik koniecznie! Niech pod ziemią mu będzie słoneczniej. Kiedy w czarny węgiel się wwierca, W bardzo czarnym, podziemnym chodniku Niech słonecznik mu świeci od serca!”
Barbórka to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu Św. Barbary, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny oraz pod domami dyrekcji.
Tego dnia uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Ząbkowicach Śląskich obejrzeli film o tym wyjątkowym święcie, dowiedzieli się jak trudna i ciężka jest praca górnika, jak powstał węgiel, a także poznali tradycje związane z Barbórką i strojem galowym górników. Uczestnikom szczególnie spodobały się przysłowia związane z tym wyjątkowym dniem.
Następnie chętne osoby wykonały czako górnicze, w którym każdy uczestnik mógł zrobić sobie zdjęcie. Większość z nich nie wiedziała, że czapka górnika nazywa się „czako”, a kolory piór, które je zdobią, nie są przypadkowe, lecz mają określone znaczenie. Tego dnia dzieci przyswoiły wiele wiadomości na temat pracy i zwyczajów górników oraz rozwijały sprawność manualną i kreatywność przy wykonywaniu czako.
Życzymy wszystkim górnikom zdrowia, bezpieczeństwa i satysfakcji z pracy.
Życzymy również wszystkiego najlepszego wszystkim Barbarom – pomyślności, uśmiechu i spełnienia marzeń. Wasze imieniny czynią ten dzień jeszcze bardziej wyjątkowym!
Tekst: Adriana Tracz – wychowawca OSiW Ząbkowice Śl.
Zdjęcie 1: Pozowanie do zdjęcia w czako
Zdjęcie 2: Wykonywanie czako
Zdjęcie 3: Oglądanie filmu edukacyjnego o Barbórce