flaga Ukrainy
  • Kontrast strony

Jedno słowo, jeden gest może zranić, ale też pomóc – wybierz mądrze ! W Ochotniczych Hufcach Pracy (OHP) prowadzone są różne działania edukacyjne, aby zwiększyć świadomość na temat przemocy rówieśniczej. Przykładem takich działań jest Projekt „Potencjał Młodych-Moc realizacji!”, który powstał w odpowiedzi na obecne wydarzenia i skalę problemu przemocy rówieśniczej, która jest zjawiskiem nader częstym a do tego wieloaspektowym. Niestety nie tylko ofiary czują się zagubione, również osoby, które chciałyby podjąć działania by pomóc ofiarom, nie wiedzą jak to zrobić. Dlatego liderzy projektu oraz opiekunowie zapraszają wszystkie Hufce Pracy na terenie Dolnego Śląska do włączenia się w przewidziane w projekcie działania. Wakacje to czas kiedy młodzież gromadzi się w swoich jednostkach w ramach Akcji Lato, może warto w tym czasie przyłączyć się do działań projektowych. Poniżej wykaz konkursów do wzięcia udziału, w których organizatorzy projektu zapraszają młodzież : Konkurs “List do sprawcy przemocy rówieśniczej”, który ma na celu uświadomienie sprawcom, jak ich działania wpływają na innych. Gazetka szkolna pod tytułem “Wiem, umiem, reaguję” dostarcza uczniom wiedzy na temat rozpoznawania i reagowania na przemoc. Film “Pomóż mi” oraz konkurs plastyczny o tej samej nazwie zachęcają młodzież do wyrażania swoich emocji i doświadczeń związanych z przemocą. Poprzez film chcemy pokazać, że to nie tylko emocjonująca opowieść, ale także szansa na wspólną pracę i tworzenie czegoś wyjątkowego. Film “Pomóż mi” to historia o solidarności, odwadze i ludzkiej sile. Chcemy pokazać, że każdy z nas może wpłynąć na los innych. Natomiast tematem przewodnim konkursu „Pomóż mi” jest znak zamkniętej dłoni, który symbolizuje potrzebę pomocy i wsparcia w sytuacjach przemocy rówieśniczej. Zapraszamy młodzież do aktywnego udziału i zaangażowania razem z nami w te wydarzenia. To doskonała okazja, aby połączyć przyjemność z kreatywnością i zdobywaniem wiedzy. Uczestnictwo w konkursach takich jak “List do sprawcy przemocy rówieśniczej” czy “Pomóż mi” pozwoli nie tylko na rozwijanie swoich talentów, ale także na lepsze zrozumienie problemu przemocy rówieśniczej i sposobów jej przeciwdziałania. Dzięki tym inicjatywom będziemy mogli nawiązać nowe przyjaźnie, wspólnie pracować nad projektami i dzielić się swoimi doświadczeniami. To także szansa na pokazanie, że każdy z nas może przyczynić się do tworzenia bezpieczniejszego i bardziej wspierającego środowiska szkolnego.

Autor: Liderzy oraz opiekunowie projektu. Zdjęcia: Katarzyna Łotecka spec. ds. Programów – CEiPM OHP Jelenia Góra. Młodzież podczas działań projektu.29072024 m129072024 m229072024 m3

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.