flaga Ukrainy
  • Kontrast strony

Świat, w którym obecnie żyjemy, w którym dorasta młodzież, jest przesycony technologią. Jedną z misji OHP w ostatnim czasie stało się uświadamianie naszych uczestników o zagrożeniach, które kryją się w cyberprzestrzeni, ale także o tym, jak ważne jest znalezienie równowagi między światem realnym a wirtualnym. Stąd w marcu Rada Młodzieży podjęła się realizacji inicjatywy – „Tradycja i technologia – bezpieczna korespondencja to harmonia”.

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Grudziądzu podjęto działania, które nawiązywały do dwóch haseł w/w inicjatywy. Uczestnicy poznali najważniejsze aspekty cyberprzestępczości, które pozwoliły im ukształtować poczucie odpowiedzialności za informacje, które umieszczają w sieci. Grudziądzka młodzież postawiła również na aktywność społeczną, która jest świetną odskocznią od wirtualnego świata. Zaangażowali się w działalność ekologiczną, podczas której zrozumieli, w jakiej kondycji znajduje się nasza planeta i jakie działania muszą podjąć, aby poprawić jej stan.

W toruńskim Ośrodku Szkolenia i Wychowania postawiono na „oldschool”. Uczestnicy brali udział w warsztatach epistolarnych, na których poznawali zasady pisania odręcznych listów. Każdy z nich mógł spróbować swoich sił z formą komunikacji, która w dawnych czasach pełniła funkcję e-maili, sms-ów i innych wiadomości na internetowych komunikatorach.

Podobne zajęcia w ramach inicjatywy RM odbyły się w brodnickim Hufcu Pracy. Młodzież musiała wyszukać informacji o sposobie komunikowania się na przestrzeni wieków – od starożytnych glinianych tabliczek, przez listy, aż po telefony, e-maile i komunikatory internetowe. Młodzież mogła na własne oczy zobaczyć dawne formy korespondencji, w tym listy, znaczki i pocztówki, które pochodziły z prywatnych zbiorów samego Komendanta Hufca w Brodnicy. Podobnie jak uczestnicy z Torunia, brodnicka młodzież pisała listy i tworzyła zaszyfrowane wiadomości. Kolejnym działaniem była dyskusja o bezpieczeństwie, podczas której omówiono zagrożenia związane z cyfrową komunikacją oraz sposoby ochrony prywatności w Internecie.

W Bydgoszczy młodzież uczestniczyła w zajęciach wychowawczych, które miały wspomóc ich w rozpoznawaniu fałszywych informacji i stron internetowych. Do tego zwrócono uwagę na jedno z największych zagrożeń, z jakimi młodzi ludzie spotykają się w sieci, czyli na hejt. By bardziej zobrazować to zjawisko i jego konsekwencje, młodzież zapoznała się z mini serialem „Dojrzewanie”, co dało wszystkim do myślenia, jak działania przez nas podejmowane i słowa przez nas pisane czy wypowiadane, mogą rzutować na czyjeś życie,

W Hufcu Pracy w Inowrocławiu odbyły się zajęcia, które dotyczyły rozwijania kompetencji cyfrowych i budowania bezpiecznych relacji w Internecie. Również i w tej jednostce uczestnicy zrozumieli, jak ważne jest chronienie swojej prywatności w sieci, ale również to, że w „czeluściach” Internetu nikt nie jest anonimowy, dlatego należy pamiętać o tzw. Netykiecie.

Uczestnicy włocławskiego Hufca Pracy wzięli udział w pogadance dotyczącej zachowania bezpieczeństwa w Internecie. Podczas dyskusji z młodzieżą omówiono sposoby zabezpieczania swoich kont internetowych, bezpieczne zachowania w sieci, szczególnie w odniesieniu do portali społecznościowych. W trakcie spotkania uczestnicy zdobyli wiedzę również na temat oszust internetowych i sposobów, jak się ich ustrzec, a także rozmawiano o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja i jak rozpoznać fake newsy. Na zakończenie spotkania uczestnicy w celu usystematyzowania wiedzy i rozpowszechnieniu jej stworzyli plakaty informacyjne, które zawisły w siedzibie hufca.

Mamy nadzieję, że marcowa inicjatywa Rady Młodzieży otworzyła przed młodymi ludźmi nowe horyzonty na aspekty zarówno tradycji, jak i technologii.

2.jpg

487209948_1238751754922621_2695970268088277193_n.jpg

IMG_7351.jpg

IMG_20250327_125554.jpg

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.