
W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP we Włodawie od 14 do 18 listopada realizowany jest cykl warsztatów z Treningu Zastępowania Agresji (ART). Jest to metoda pracy grupowej służąca edukacji, rozwojowi czy profilaktyce młodzieży, składająca się z treningu umiejętności społecznych, treningu kontroli złości i treningu wnioskowania moralnego. Trening uwzględnia wieloaspektowość agresji, podejmuje próby minimalizowania tego zjawiska oraz radzenia sobie z nim.
Trening umiejętności społecznych jest zespołem procedur mających na celu podwyższenie poziomu umiejętności społecznych. Moduł kontroli złości jest sposobem na podwyższenie poziomu samokontroli, ograniczenie i kontrolowanie gniewu i agresji. Ostatni komponent – trening wnioskowania moralnego – polega na uczeniu procedur podejmowania decyzji, które pozwolą zaspokoić poczucie przyzwoitości, sprawiedliwości i uwzględnią potrzeby i prawa innych osób.
Młodzież z włodawskiego ośrodka OHP chętnie uczestniczy w spotkaniach, poznaje sposoby wypowiadania asertywnych odpowiedzi i komunikatów pozbawionych negatywnych emocji, uczy się radzenia sobie ze złością swoją i innych. Wychowankowie budują przy tym pozytywne relacje interpersonalne, dzięki czemu w efekcie długoterminowym będą mieli szansę na poprawę funkcjonowania w grupie rówieśniczej, w szkole czy w domu.
Zajęcia prowadzi starszy specjalista ds. kształcenia i wychowania w Lubelskiej WK OHP Marta Sterlus – trener grupowy TZA, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UMCS w dyscyplinie pedagogika, wcześniej wychowawca z wieloletnim doświadczeniem pracy w Ośrodku OHP we Włodawie.
Włodzimierz Trendak