
Kształtowanie i wzmacniane nawyku sięgania po książkę powinno się odbywać od najmłodszych lat. Niestety w dobie powszechnej dominacji komputerów, tabletów czy telefonii komórkowej młodzi ludzie niechętnie sięgają po książki, czasopisma i gazety. Blisko 20 procent osób w wieku 16 – 60 lat ma problem w czytaniu ze zrozumieniem. Dlatego propagowanie czytelnictwa jest ze wszech miar pożądane. Wpływa
ono pozytywnie na rozwój osobistych kompetencji, wzmacnia i wspiera rozwój społeczny i narodowy. Poszerza horyzonty myślowe, wzbogaca słownictwo i wpływa na rozwój myślenia abstrakcyjnego. Dzięki czytaniu lepiej radzimy sobie z codziennymi problemami, poprawie ulega pamięć i koncentracja, mamy większą empatię. Czytanie relaksuje i uspokaja.
Promując te idee w ramach akcji „Głośne czytanie” wychowawcy zachęcali uczestników do sięgania po książki w wolnym czasie. W trakcie zajęć czytali głośno fragmenty lektur. Podczas pogadanek i dyskusji młodzież przyznawała, że rzadko sięga po książki, a czas wolny spędza przed komputerem, laptopem lub korzysta z telefonu komórkowego. Zachęceni przez kadrę wychowawczą obiecali, że zainteresują się więcej czytelnictwem.
Młodzież Hufca Pracy Lubsko podjęła się porządkowania, układania książek, odkurzaniu regałów i półek w szkolnej bibliotece.