
Celem projektu jest poprawa sytuacji osób młodych w wieku 15-24 lata, poprzez zwiększenie ich aktywności zawodowej, kompetencji oraz kwalifikacji ważnych na rynku pracy. Zakłada się, że realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia szans osób młodych na rynku pracy, co przełoży się na polepszenie ich sytuacji życiowej i materialnej. Projekt zakłada umożliwienie równego startu młodym osobom w wieku 15-24 lata, które wskutek niekorzystnych okoliczności środowiskowych bądź osobistych, wymagają profesjonalnych i kompleksowych działań pomocowych o charakterze edukacyjnym, mającym na celu uzupełnienie wykształcenia, uzyskanie kwalifikacji zawodowych, nabycie umiejętności poruszania się po rynku pracy, a w konsekwencji podjęcia zatrudnienia.
Projekt jest skierowany do osób w wieku 15-24 lata (w chwili przystąpienia do projektu osoba musi mieć ukończony 15. rok życia i jednocześnie nie mieć ukończonego 25. roku życia);
Osoby, która chcą przystąpić do projektu muszą być osobami bezrobotnymi/biernymi zawodowo, niekształcącymi się i nieszkolącymi się, w tym:
- osoby w wieku 15-17 lat przedwcześnie kończące naukę lub zaniedbujące obowiązek szkolny/naukę wspierane przez Ochotnicze Hufce Pracy, co oznacza spełnienie następujących kryteriów:
- osoby w wieku 18-24 lat:
- zarejestrowane jako bezrobotne;
- będące bezrobotnymi oraz poszukującymi pracy absolwentami szkół i uczelni;
- osoby, które opuściły pieczę zastępczą;
- kobiety poniżej 25 roku życia wychowujących dzieci;
- osoby niepełnosprawne;
- nieposiadające w ogóle kwalifikacji zawodowych, posiadające niskie kwalifikacje zawodowe lub posiadające kwalifikacje zawodowe niedostosowane do potrzeb rynku pracy;
- zamieszkujące w województwie lubuskim.
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.
W ramach naboru uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z następujących form wsparcia:
- zajęcia z doradcą zawodowym,
- zajęcia z pośrednikiem pracy,
- szkolenie w zakresie umiejętności i kompetencji społecznych,
- kurs zawodowy lub kurs umiejętności zawodowych,
- kurs komputerowy,
- wsparcie opiekunów,
- stypendia szkoleniowe.
Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać również z dodatkowego wsparcia socjalnego w postaci dofinansowania kosztów dojazdów na zajęcia projektowe i wyżywienia w trakcie tych zajęć.
Wszyscy uczestnicy projektu zostaną ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) na czas uczestnictwa w projekcie.
Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 2 000 000,00 zł. Wysokość wkładu Funduszy Europejskich. 1 700 000,00 zł.
#FunduszeEuropejskie