
Z pewnością każdy z nas zetknął się w życiu z przemocą. Może w niektórych przypadkach nie miał świadomości, że dzieje się coś złego, że ktoś jest krzywdzony. W społeczeństwie jest ciche przyzwolenie na różne formy przemocy. Wszystko to podszyte troską o drugą, zazwyczaj bardzo bliską osobę. Argumentacja jest zawsze taka sama, że trzeba być „twardym”, co cię nie zabije to cię wzmocni itp.
W związku z tym w OSiW Wiechlice zorganizowano dla uczestników warsztaty dotyczące tych zagadnień. Ten problem dotyczy coraz młodszych osób. Celem spotkania było zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie sytuacji i zachowań przemocowych. W pierwszej kolejności została usystematyzowana wiedza młodych ludzi. Krzywdzenie może zachodzić na wielu płaszczyznach. Jest przemoc fizyczna, czyli naruszanie nietykalności fizycznej. Psychiczna tzn. naruszenie godności osobistej. Seksualna to naruszenie intymności. Ekonomiczna, czyli naruszenie własności. Zaniedbanie to naruszenie obowiązku do opieki ze strony osób bliskich.
Edukacja i wszelkie sposoby mówienia o problemach, z jakimi borykają się młodzi ludzie zwiększają świadomość społeczną. Pokazano gdzie można znaleźć wsparcie, gdy jesteśmy krzywdzeni i w jaki sposób można bronić się przed krzywdzeniem. Młodzi ludzie wiedzą jak powinni zachować się będąc ofiarą lub świadkiem przemocy. Uczestnicy są coraz bardziej świadomi, że reakcja na przemoc i pomoc ludziom jej doznającym jest powodem do dumy, a nie do wstydu. Pozytywnym aspektem przeprowadzania takich warsztatów jest coraz większa świadomość wśród uczestników o tym, że każda pomoc udzielana osobom zagrożonym przemocą jest dobrem.
To ludzie młodzi mają siłę, żeby przełamać stereotypy i zmienić postrzeganie krzywdzenia przez społeczność. Trzeba przerwać zmowę milczenia i zakończyć ludzkie cierpienie.