
Narodowe Święto Niepodległości w OSiW Wiechlice
Każdy z nas uważa, że normalnym jest mieć swoją ojczyznę, mówić językiem ojczystym i uczyć się historii swojego kraju. Ale nie zawsze tak było. Po III rozbiorze w 1795 r. Polska przestała istnieć i przez 123 lata nie było jej na mapie Europy. 11 listopada 1918 zakończyła się I wojna światowa, zawarto rozejm w Compiègne pieczętując ostateczną klęskę Niemiec. Dzięki tym wydarzeniom Polska odzyskała niepodległość.
Ta data to nasze najważniejsze święto narodowe, obchodzona, aby upamiętnić odzyskanie przez naród polski suwerenności państwowej. Po latach panowania zaborców, akcjach rusyfikacji i germanizacji narodu polskiego, powstaniach narodowych, zmaganiach na różnych frontach I Wojny Światowej, Polacy wywalczyli wolność.
Uczestnicy wiechlickiego Ośrodka pamiętając o doniosłych zdarzeniach z historii Polski postanowili uczcić pamięć tamtych wydarzeń. Młodzi ludzie przygotowali serię inicjatyw, które miały upamiętnić ten dzień.
Jedną z nich był apel. Podczas, którego przypomniane zostały działania ówczesnych polityków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości. Zaakcentowana została niebagatelna rola pierwszego marszałka Polski – Józefa Piłsudskiego. Dzięki historycznym wydarzeniom, które miały miejsce ponad 100 lat temu możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju i mówić w ojczystym języku.
Delegacja Młodzieży i kadry Ośrodka zapaliła symboliczny znicz pod pamiątkowym obeliskiem poświęconym Pamięci Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 Więzionym w Obozie Jenieckim w Szprotawie. Obelisk ustawiony jest na terenie Wiechlic w miejscu obozowego cmentarza.
Internat został przyozdobiony barwami narodowymi. Młodzież przez cały dzień nosiła kotyliony.
O tym jak ważna jest niepodległość i niezależność powinniśmy pamiętać, na co dzień, a nie tylko od święta…