
Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jeszcze niedawno była zakazana. W czasach komunistycznych nazywano ich „zaplutymi karłami reakcji”, a organizacje niepodległościowe, do których należeli określano mianem zdrajców. Walczyli najpierw z okupantem niemieckim, następnie z okupantem rosyjskim.
Za ofiarną walkę w obronie wartości, jaką była dla nich Niepodległość Ojczyzny nie otrzymali nic, a ich nazwiska na wiele lat były skazane
na zapomnienie. Ginęli z bronią w ręku, byli torturowani w więzieniach, a potem brali udział w pokazowych procesach, których wyrokiem była śmierć.
Dzisiaj można głośno mówić o czynach „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym, ponieważ w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
W OSiW Wiechlice uczestnicy aktywnie włączyli się w obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych. Młodzież zorganizowała szereg uroczystości. Przygotowano gazetkę i pokaz filmu. Prezentacja przybliżała informacje o żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, którzy w latach 1944 – 1966 walczyli o wolną i niezawisłą Polskę. Toczyli oni bój ze służbami bezpieczeństwa ZSRR oraz zależnymi od nich służbami polskimi.
Chętne osoby mogły obejrzeć oparty na faktach film „Wyklęty”, którego akcja toczy się w Polsce w drugiej połowie lat 40-tych. Jego bohaterami
są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie, którzy mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa, wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę. O bohaterach trzeba pamiętać zawsze,
nie tylko wtedy, kiedy przypada ich święto…
Delegacja z OSiW Wiechlice zapaliła znicze na Szprotawskim cmentarzu przy symbolicznym krzyżu i tablicy poświęconej „Zesłańców Sybiru, Zamordowanym w Katyniu, Ofiarom wojny 1939-45, Ofiarom stalinowskich represji”.
Uczestnicy dostrzegli analogie w dzisiejszej sytuacji na świecie. Ukraina została zaatakowana przez Rosję i dzielni ukraińscy żołnierze walczą z przeważającymi siłami wroga w obronie swojej ojczyzny.
„Слава Україні!”