
To święto, które zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Inicjatywa kierowana jest do dzieci, bo to one czerpią najwięcej korzyści z głośnego czytania. Dodajmy, że data święta zbiega się z dniem urodzin Janiny Porazińskiej – polskiej autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Młodzież z OSiW Wiechlice włączyła się w tą akcję i przygotowała kilka inicjatyw. Wszystko odbywało się pod hasłem, „Kto czyta żyje wiele razy”. Uczestnicy przygotowali gazetkę dotyczącą akcji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Była prelekcja na temat twórczości Janiny Porazińskiej. Młodzież czytała wybrane fragmenty swoich ulubionych książek. Okazało się, że oprócz literatury dla młodzieży, literatury faktu i przygodowej uczestnicy często sięgają po kryminały.
Jak podkreślają specjaliści – głośne czytanie stymuluje rozwój, wpływa na zwiększanie zasobu słownictwa, pozwala też rozbudzać wyobraźnię. Czytając stymulujemy pracę mózgu, poprawiamy krążenie, a także nabywamy umiejętności kontrolowania swojego nastroju.
Warto czytać głośno swoim dzieciom już od pierwszych dni ich życia. To pozwala zacieśniać więzi i relacje między czytającym, a odbiorcą. Dzieci, którym regularnie czytane były książki, w kolejnych etapach życia, same częściej po nie sięgają.