
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił, że rok 2021 będzie Rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uchwałę w tej sprawie przyjęto 27 listopada 2020 roku. W 2021 roku przypadają dwie ważne daty związane z kardynałem Wyszyńskim – to 120. rocznica jego urodzin i 40. rocznica śmierci. Ponadto wszyscy Polacy oczekują na beatyfikację Prymasa, która z racji epidemii nie mogła mieć miejsca w pierwotnie zaplanowanym terminie, czyli 7 czerwca.
Młodzi ludzie w ośrodku postanowili lepiej poznać życie i działalność tego wielkiego Polaka. Przygotowano szereg inicjatyw dla uczestników. Dziewczęta przygotowały gazetkę o kardynale. Skupiły się głównie na działaniach w czasie PRL. Pokazały zaangażowanie Prymasa Tysiąclecia w życie religijne, ale również w życie społeczne naszego Narodu zagrożonego demoralizacją i powojenną dewastacją życia rodzinnego, ze strony komunizmu, godzącego także w podstawowe swobody i wolności obywatelskie. Od lat pięćdziesiątych do lat osiemdziesiątych Prymas skutecznie walczył z systemem komunistycznym o prawa kościoła i wolność wyznania. Wspierał powstanie NSZZ „Solidarność”, wolne wybory oraz nieustannie wspierał osoby, które były poddawane restrykcjom.
Chętne osoby mogły obejrzeć film dokumentalny o Stefanie Wyszyńskim oraz dramat biograficzny Prymas. Trzy lata z tysiąca, przybliżający czas internowania prymasa przez władze komunistyczne. Był on przetrzymywany od 1953 roku. Dopiero w październiku 1956 roku został uwolniony.
Upamiętniając to wydarzenie delegaci z OSiW Kewin Olszewski i Kamil Gewerth pojechali do miasta Żary aby zapalić znicze przy Pomniku Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Informacje do gazetki zaczerpnięte zostały ze stron internetowych: https://prymaswyszynski.pl/ oraz https://wyszynskiprymas.pl/