
O tym, że woda jest niezbędna do życia wszystkich organizmów na ziemi wiedzą wszyscy i zbędne jest przytaczanie argumentów na podparcie tej tezy. Osobne zagadnienia to skąd bierzemy wodę zdatną do picia oraz co dzieje się z zużytą wodą, czyli ściekami.
W związku z przypadającym 22 marca Światowym Dniem Wody uczestnicy wiechlickiego OSiW postanowili zbadać jeden z tych tematów. Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w czasie konferencji Szczytu Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Młodzież odwiedziła Dział Kanalizacji i Oczyszczalnie Ścieków należącą do firmy Szprotawskie Wodociągi i Kanalizacja. Po obiekcie oprowadzał uczestników Pan Marcin Żychoniuk, który jest kierownikiem tego obiektu. Przy wejściu na teren oczyszczalni wszyscy otrzymali kaski ochronne i kamizelki następnie rozpoczęło się zwiedzanie i edukowanie.
Zobaczyliśmy wszystkie etapy, którym podlegają ścieki, gdy trafią do oczyszczalni. Na początek wizyta w centrum sterowania, gdzie monitorowany jest proces oczyszczania ścieków. Potem budynek, gdzie przebiega odfiltrowywanie odpadów stałych (monety, piasek, chustki itp.). Następnie oczyszczanie z bakterii i drobnoustrojów, poprzez odstojniki do zbiorników gdzie woda jest oczyszczona. Po zajęciach młodzi ludzie doszli do wniosku, że niestety
na co dzień zapominamy o tym, żeby oszczędzać wodę. Dlatego uczestnicy stwierdzili, że trzeba codziennie przypominać sobie i innym o drobnych,
ale ważnych rzeczach, tzn., że należy dokręcać krany, czy lepiej brać prysznic niż długą kąpiel.