
Tradycją stało się to, że uczestnicy wiechlickiego OSiW są gośćmi w Muzeum Ziemi Szprotawskiej. Muzeum zlokalizowane jest w zabytkowym budynku poklasztornym zakonu Magdalenek. Obiekt kilka lat temu został odrestaurowany i skupił w swoich zbiorach eksponaty przechowywane dotąd w różnych miejscach. Muzeum oprócz swoich stałych zbiorów prezentuje min. eksponaty zebrane przez twórcę Izby Historii w Szprotawie Pana Mieczysława Pozaroszczyka oraz zbiory Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Małomickie Podziemie.
Wizyta powiązana była z realizacją programu autorskiego „Poznajemy zabytki Ziemi Szprotawskiej”. Program ma na celu przybliżenie młodym ludziom trudnej historii Polski, a szczególnie ziem zachodnich. Do wiechlickiego Ośrodka rekrutowana jest młodzież z różnych rejonów województwa lubuskiego, ale także z województw ościennych. Chcemy obudzić w młodych ludziach ciekawość do poznawania historii własnych stron rodzinnych.
Dawny klasztor Magdalenek w Szprotawie zdobył tytuł laureata w ogólnopolskim konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”. Nowe, większe pomieszczenia umożliwiają efektowniejsze wyeksponowanie zbiorów.
Po muzeum oprowadzała młodzież, kustosz Pani Aniela Cichalewska miłośniczka Szprotawy i jej historii. Pani Aniela jest autorką kilku opracowań dotyczących historii regionalnej. Potrafi bardzo ciekawie opowiadać o eksponatach muzealnych. Przedstawiła młodzieży położenie geograficzne, zarys historii i najważniejsze zabytki ziemi szprotawskiej. Uczestnicy wysłuchali także historii o lewitującej Hostii w jednym ze szprotawskich kościołów. Świątynia już nie istnieje, ale legenda pozostała.
Do najcenniejszych eksponatów należy zaliczyć m.in.: tasak bojowy z XVI w. (Kord ze Szprotawy), najstarszą kronikę miejską z XVIII w., Kufer cechu szprotawskich stolarzy, pocisk kamienny z XV w., Urny kultury łużyckiej.
Szprotawskie muzeum nie jest zwykłym miejscem. Można tam dotknąć eksponatów i przy pomocy wyobraźni przenieść się do czasów kiedy powstały. Dzięki ludziom tam pracującym oddanym pasji gromadzenia eksponatów i żywego przedstawiania ich historii, wszystkie te rzeczy ożywają, a ich dzieje stają się bliższe zwiedzającym.
Legenda o hostii:
https://zgg.gosc.pl/doc/4748476.Niewyobrazalne-zdarzenie-w-Szprotawie
Muzeum Ziemi Szprotawskiej (GPS N 51 33.833 E 15 32.145);
Klasztor Magdalenek (GPS N 51 33.885 E 15 32.250).