
Pod hasłem „Ginące zawody i umiejętności” kryją się warsztaty rękodzielnicze zorganizowane z inicjatywy młodzieży z OSiW Wiechlice. Impreza zorganizowana została przez pracowników Muzeum Etnograficznego w Ochli. Organizatorzy za cel postawili sobie promowanie wśród młodzieży wiedzy na temat dawnych tradycji i ginących zawodów.
Na terenie Muzeum jest prawie 80 zabytkowych obiektów i ponad dziesięć tysięcy artefaktów prezentowanych na wystawach stałych oraz zgromadzonych w magazynach. Placówka jest specjalistyczną instytucją o profilu etnograficznym. Etnografia jest dziedziną nauki, która opisuje kulturę ludową, ale również grupy i zjawiska społeczne, także te współczesne.
Po zwiedzaniu obiektów skansenu i prelekcji dot. ginących zawodów, młodzież z OSiW Wiechlice miała możliwość poznać podstawowe informacje o zawodzie kaletnika. Jest to rzemiosło polegające na wytwarzaniu i naprawie przedmiotów ze skóry. Na dawnej wsi, skóra oprócz lnu była najbardziej rozpowszechnionym materiałem odzieżowym. Ze skóry wytwarzało się między innymi: mieszki, torby, walizy, woreczki, buty itp.
Każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił, jako kaletnik. Instruktor cierpliwie pokazywał, na czym polega jego praca i wspierał młodzież podczas samodzielnych działań. Efektem pracy są ozdoby ze skóry w postaci pasków i mieszków, które młodzi ludzie zabrali ze sobą.
Po zajęciach młodzież doszła do wniosku, że taka forma spędzania wolnego czasu jest bardzo ciekawa, odłączyć się od telefonu i spędzić kilka chwil poza cywilizacją jak dawni mieszkańcy wsi.