
Podstawowym środowiskiem, które kształtuje system wartości jest rodzina. Jednak w dzisiejszych czasach zdarza się, że jeśli rodzice mając nawet jakieś własne przekonania na temat tego, czym jest "dobre życie", wahają się, czy je przekazywać. Uważają, że to, co było wartością dla nich, niekoniecznie będzie nią dla ich dzieci. Program wychowawczy "Prawidłowy model rodziny - tworzenie pozytywnych relacji z bliskimi" wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodzieży, której brakuje prawidłowych wzorców do naśladowania.
Projekt realizowany w 4-1 OSiW w Zielonej Górze porusza niezmiernie ważną kwestię zmienności współczesnych wartości rodzinnych dyktowanych nowoczesnością. Głębokie zmiany społeczne na początku XXI wieku dotyczą niemalże wszystkich sfer społecznego życia.
Zajęcia z młodzieżą poprowadzili m.in psycholg Pani Justyna Staszewska skupiając się w sferze wartości, wzorów życia, norm oraz postaw ludzi wobec życia rodzinno-małżeńskiego. Spotkanie z Panem Oswaldem Stryckim prezesem Fundacji Projekt Kompas oscylowało wokół tematyki komunikacji interpersonalnej w rodzinie. Sposób, w jaki nawzajem porozumiewają się jej poszczególni członkowie oraz sumie interakcji działań, zachowań, werbalnego i niewerbalnego przekazywania informacji. Całość została podsumowana stworzeniem komiksu tematycznego w technice collage.
Program uświadomił uczestnikom że rodzina w życiu młodego człowieka jest bardzo ważna, bo to ona nas wychowuje i jej zawdzięczamy po części to co mamy i kim jesteśmy. Powinniśmy ją szanować i dbać o wzajemne relacje.