
Święta zbliżają się wielkimi krokami. Palmy Wielkanocne to nie tylko ważny symbol religijny, ale też owoc artystycznych starań całej rodziny. 6 kwietnia uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Nowym Sączu spróbowali swoich sił podczas warsztatów na najładniejszą palmę Wielkanocną.
Na wstępie uczestnicy poznawali zwyczaje i wierzenia ludowe, towarzyszące procesowi tworzenia palmy.
– Jedną z tradycji pochodzących z południowej Polski jest nadal wykonywanie kropidła z palmy Wielkanocnej do poświęcenia pola, a w Wielki Poniedziałek wbijanie w ziemię uprawną małych krzyżyków z palm w intencji dobrych plonów – mówi Marta Zięba, starszy wychowawca, inicjatorka warsztatów.
Rękodzieła zostały przygotowane przez uczestników z kolorowych kartek, a także naturalnych materiałów typu bazie, bukszpan, suszone trawy i własnoręcznie wykonane kwiaty z bibuły.
– Dla niektórych uczestników praca okazała się nie lada wyzwaniem. Z informacji uzyskanych od młodzieży w wielu rodzinach zakupuje się gotowe palmy i mniejszy nacisk kładzie się na samodzielne wykonanie ozdoby – stwierdza Anna Sekuła, starszy wychowawca.
Zajęcia okazały się dobrą lekcją wiedzy na temat symboliki i znaczenia palm w obrzędowości ludowej oraz pobudziły aktywność twórczą uczestników w myśl znanej zasady, że „dla chcącego nic trudnego”.
Fot. 1 Tworzymy kwiaty z bibuły
Fot. 2 Praca z wychowawcą
Fot. 3 Skupienie uczestników podczas pracy
Fot. 4 Efekty pracy uczestników
Fot. 5 Prezentacja palm
Tekst i zdjęcia – Marta Zięba, Anna Sekuła