
Wakacje i czas odpoczynku rozpoczęte, ale #TRANSPLANTOLOGIA i #KRWIODAWSTWO, to nie tylko ważny temat oraz duże potrzeby, szczególnie podczas urlopów, ale przede wszystkim gotowość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi…
Dlatego właśnie młodzież z mazowieckich jednostek wychowawczo - opiekuńczych: 7-6, 7-9, 7-26, 7-28, 7-31 i 7-32 HP, dzięki przychylności i miłej współpracy z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, wzięła udział w serii spotkań prowadzonych przez Agatę Zalech – Rechnio, lekarza i magister Paulinę Dobrowolską – Janicką z Ośrodka Dawców Szpiku.
Głównym celem prelekcji było budowanie aprobującej postawy społecznej wobec medycyny transplantologicznej oraz idei dawstwa krwi.
Uczestnicy poznali problemy zdrowotne ludzi chorych na białaczkę i inne choroby nowotworowe oraz jeden ze sposobów leczenia, polegający na przeszczepianiu - od niespokrewnionych dawców - krwiotwórczych komórek macierzystych. Były to również swoiste lekcje biologii, podczas których wychowankowie mogli przypomnieć sobie definicje terminów takich jak: antygeny HLA, układ odpornościowy, komórki krwiotwórcze, dane immunogenetyczne oraz poznać znaczenie słów „dawca – biorca”.
- Nasi podopieczni dobrze wiedzą, że krew, szpik kostny i organy to, nieocenione i ciągle potrzebne, „skarby”. Idea niesienia pomocy i aktywne popieranie honorowego krwiodawstwa i transplantologii jest bardzo ważne, albowiem wiąże się z „podarowaniem” drugiemu człowiekowi szansy na życie… - opowiadali wychowawcy.
Każda kampania społeczna, poruszająca tę tematykę jest istotna z punktu profilaktyki i oświaty zdrowotnej. Stąd też - poruszana na spotkaniach - problematyka wzbudziła olbrzymie zainteresowanie młodzieży, która nie tylko słuchała, ale przede wszystkim zadawała wiele pytań i brała aktywny udział w niczym nieskrępowanej dyskusji…