
W płockiej jednostce 7 – 11 HP zakończyła się realizacja założeń programu profilaktycznego, którego celem było zwrócenie uwagi młodzieży na zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z mediów cyfrowych i elektronicznych.
Podczas cyklicznych spotkań kadra wychowawcza hufca przybliżyła uczestnikom niebezpieczne zjawiska czyhające w wirtualnym świecie, m.in. - cyberuzależnienia oraz stalking, czyli złośliwe nękanie wywołujące poczucie zagrożenia u osoby prześladowanej w sieci. Młodzież miała możliwość poznać - poparte przykładami - profile ofiar zjawiska. Warsztaty w oparciu o tematykę cyberświata odbywały się poprzez dyskusję i wymianę doświadczeń.
Uczestnicy uświadomili sobie, że specyfika Internetu i telefonów komórkowych powoduje, że nawet pozornie błahe akty cyberprzemocy stanowią dla ich ofiar poważny problem, z którym często, zwłaszcza młodzi ludzie, nie potrafią sobie poradzić. Młodzież miała możność poznać prawne i moralne następstwa ryzykownego zachowania i działania w sieci i otrzymać informacje o instytucjach wspierających.
- W wielu przypadkach Internet pozwala na anonimowość, co zachęca jego użytkowników do niekontrolowanych zachowań charakterystycznych dla wirtualnej przestrzeni z jej liberalnymi regułami i wolnością słowa. Zjawisko to dotyczy nie tylko dorosłych, ale przede wszystkim dzieci i młodzieży szkolnej. Dlatego tak bardzo istotne są działania prewencyjne i profilaktyczne – argumentowała kadra wychowawcza.