
Młodzież z 7 - 35 HP, w ramach realizacji założeń wojewódzkiego programu pn. „Bezpiecznie latem”, poznawała „ABC pierwszej pomocy przedmedycznej”.
Celem spotkania było przygotowanie młodych ludzi do podejmowania adekwatnych zachowań w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia oraz ukształtowanie właściwych nawyków związanych z bezpieczeństwem czasu wolnego.
Podczas części praktycznej zajęć młodzież ćwiczyła prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowej, uczyła się prawidłowego postępowania przy urazach oraz w przypadkach omdleń, wstrząsów, ataku padaczki, ran, złamań, oparzeń, zadławień, uszkodzeń wewnętrznych, zaopatrywania ran i tamowania krwotoków.
- Szybka, właściwa reakcja poszczególnych osób, niezajmujących się zawodowo ratownictwem medycznym, w wielu przypadkach może uratować życie lub zdrowie innych osób – argumentował prowadzący spotkanie, kierownik płońskiego zespołu ratownictwa medycznego.
Młodzież nabyła nie tylko podstawowe umiejętności, ale zyskała przeświadczenie, że najważniejsze, to nie bać się nieść pomoc poszkodowanym, a to już podstawa, by uratować komuś życie…
- Ratownik dowiedział się także w jakich zawodach uczą się nasi podopieczni i przytoczył kilka przykładów, jak należy się zachować podczas ewentualnego wypadku w pracy - czy to w gastronomii, zakładzie fryzjerskim czy warsztacie mechanicznym. Podczas spotkania poruszana była także problematyka uszkodzeń ciała w trakcie wakacji - spowodowanych np. podtopieniami czy złamaniami...– opowiadała inicjatorka spotkania, wychowawczyni z płońskiej jednostki.