
Młodzież z ostrołęckiej jednostki 7 – 2 HP zakończyła swą „podróż edukacyjną”, której celem było poznanie kultury ludowej Kurpi.
Kadra pedagogiczna zapoznawała swoich podopiecznych z wybranymi elementami historii i folkloru naszej „małej ojczyzny”. Podczas warsztatów artystycznych młodzież mogła nauczyć się wykonywania wycinanek kurpiowskich. Obejrzała wystawę palm wielkanocnych, spotkała się z twórczynią ludową oraz regionalistą. Poznawała specyfikę tradycyjnego budownictwa z terenu Puszczy Kurpiowskiej.
Młodzi ludzie uczestniczyli także w wycieczce do Zagrody Kurpiowskiej typu skansenowskiego w Kadzidle. Jest to jedno z najmniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce. Młodzież miała możliwość zwiedzenia charakterystycznego budownictwa drewnianego z terenu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej z przełomu XIX i XX wieku.
Zachwyt budziły dawne domostwa, spichlerz, drewutnia, stodoła, w której usytuowane są: wozownia i warsztaty - stolarski i bednarski, olejarnia, a także maneż. Młodzi ludzie z zainteresowaniem oglądali dawne sprzęty używane na Kurpiach w okresie dwudziestolecia międzywojennego XX w...
Była to nie tylko doskonała lekcja historii, ale i powrót do korzeni wzmacniający tożsamość kulturową...