
Niemal codziennie doświadczamy sytuacji, w których dwie lub więcej osób Ma sprzeczne potrzeby, wartości, cele lub opinie co może prowadzić do napięć i trudności w porozumiewaniu się. Konflikt, może występować zarówno w relacjach międzyludzkich jak i większych grupach np. w pracy, szkole, czy wśród rówieśników. Często w takich sytuacjach pojawiają się emocje, na które młodzież nie potrafi odpowiednio zareagować. Jak zwiększyć zdolność rozwiązywania konfliktów i przekształcić go we współpracę? Czy potrafię rodzić sobie z emocjami, szczególnie ze złością?
Na te i inne pytania młodzież nyskiego hufca poszukiwała odpowiedzi podczas spotkania z psychoterapeutą Justyną Chrobak. Spotkanie zostało zorganizowane 26 marca 2025 r. w siedzibie Hufca Pracy w Nysie dla uczestników zarówno szkoły branżowej jak również szkoły podstawowej. Prowadząca zajęcia przybliżyła młodzieży pojęcie konfliktu, następnie dokonała zbadania za pomocą kwestionariusza spojrzenia uczestników na konflikt. Omówiła również reakcje na konflikt dokonując podziału na nieskuteczne i bardziej skuteczne, wskazała osiem stylów nieuczciwej kłótni oraz potencjalnych wyzwalaczy konfliktów. Młodzież dowiedziała się, że kluczowe znaczenie w rozwiązywaniu konfliktu ma zrozumienie jego przyczyny i znalezienie sposobu przekształcenia go w okazję do budowania lepszych relacji. Ważne jest, aby strony miały możliwość wyrażania swojego punktu widzenia. Kolejna część spotkania obejmowała zakres poświęcony emocjom i sposobom radzenia sobie z nimi. Uczestnicy dokonali analizy pn.: „KOMUNIKAT JA” oraz poznali procedury stopniowania reakcji wg Pameli Butler.
Zajęcia miały charakter interaktywny, angażując uczestników poprzez dyskusję, ćwiczenia i symulacje, co pozwoliło im lepiej zrozumieć emocje i nauczyć się skutecznego radzenia sobie z konfliktami w grupie rówieśniczej.
Dominika Rudkowska