
Uczestnicy Hufca Pracy w Opolu wzięli udział w oficjalnych uroczystościach z okazji 85. rocznicy zbrodni katyńskiej, organizowanych przez Wojewodę Opolskiego, 10. Opolską Brygadę Logistyczną oraz Stowarzyszenie Rodzina Katyńska. 14 kwietnia młodzież złożyła symboliczny znicz pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Opolu przypominającym o zbrodni, której dokonano wiosną 1940 roku na przedstawicielach polskiej inteligencji, elit państwowych i oficerów Wojska Polskiego. Rok 2025 został ogłoszony Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni, Ostaszkowa i innych miejsc – ofiar sowieckiego ludobójstwa.
Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” i wciągnięciu flagi RP na maszt, wspólnie wysłuchaliśmy przemówień organizatorów i zaproszonych gości. W uroczystości licznie wzięły udział poczty sztandarowe wielu szkół i instytucji. Nasza kadra wsparła reprezentację Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę, z którym Hufiec od lat współpracuje. Następnie odczytano list Ministra Obrony Narodowej skierowany do zgromadzonych. Zwrócono w nim również uwagę na 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której zginęła polska delegacja na czele z Prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką, lecąca do Katynia uczcić pamięć pomordowanych Polaków.
„Ze zbrodnią katyńską już na zawsze nierozerwalnie związana jest katastrofa smoleńska – największa tragedia w powojennej historii Polski. W Smoleńsku, podobnie jak w Katyniu, zginęły polskie elity” – podał w warszawskim przemówieniu Prezydent Andrzej Duda. Bohaterowie ci, będący symbolem wolnej Polski, przypominają o niezłomności narodu w walce o prawdę i suwerenność. Cześć Ich Pamięci!
Robert Gąsienica