
Tradycje muzealne Nysy sięgają 1897 roku, w którym Nyskie Towarzystwo Sztuki i Starożytności zainicjowało powstanie placówki muzealnej – jednej z najstarszych na terenie Śląska. Od 1986 roku siedzibą Muzeum jest barokowa rezydencja- dawny pałac biskupów wrocławskich, który powstał na przełomie XVII i XVIII wieku.
Chcąc zachęcić naszą młodzież do aktywnego uczestnictwa w kulturze zorganizowano spotkanie z Panem Mariuszem Krawczykiem archeologiem, pracownikiem Nyskiego Muzeum, który przybliżył uczniom historię naszej małej ojczyzny. Zwykle staramy się, aby proponowane wydarzenia były interesujące i łatwe w odbiorze dla młodzieży. Tak też stało się i tym razem. W trakcie zajęć, które miały miejsce w salach muzealnych wszyscy mogli bezpośrednio zetknąć się z eksponatami, które nie tylko dały wyobrażenie życia dawnego mieszkańca miasta, lecz także były dowodem na to z jakich rozwiązań i udogodnień technologicznych kiedyś korzystano. Biorący udział w zajęciach zapoznawali się ze zbiorami archeologicznymi obrazującymi najdawniejsze osadnictwo okolic Nysy - od epoki paleolitu aż po okres średniowiecza. Były to zabytki pochodzące z badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie miasta. Wśród zbiorów rzemiosła artystycznego szczególne miejsce zajmują wyroby cynowe pochodzące ze Śląska, w tym także z Nysy - znaczącego ośrodka konwisarstwa. Oglądaliśmy ponadto znakomite przykłady nyskiego kowalstwa artystycznego. Nie mniejszym zainteresowaniem ze strony zwiedzających cieszyła się bogata ekspozycja ceramiki oraz meble dworskie i mieszczańskie. Nie było osoby, która nie znalazłaby czegoś co szczególnie ją zainteresowało. Chłopcy chętnie oglądali broń. Wystawa broni białej i palnej budziła liczne dyskusje wśród młodzieży. Najchętniej zadawano pytania dotyczące właśnie tej części wystawy. Wizytę w muzeum młodzież zakończyła obejrzeniem fresku obrazującego panoramę Nysy.
Kontakt z kulturą jest niezwykle cennym działaniem dydaktyczno-wychowawczym, a oprowadzający nas po muzeum Pan Mariusz Krawczyk jest nie tylko wytrawnym znawcą kultury naszego regionu, ale i osobą, która swoimi opowieściami potrafi zainteresować każdego.
Barbara Czepiel