
W dniu 29 października br. w 9-10 Hufcu Pracy zakończyliśmy konkurs zatytułowany „Historia jednego podarunku”. Uczestnicy uczący się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Krośnie wykazali się pomysłowością w swoich podarunkach.
Celem konkursu było podkreślenie aspektu wychowawczego poprzez zaangażowanie młodzieży w różne formy działania. Bardzo ważnym odniesieniem było umożliwienie uczniom stworzenia więzi z osobami potrzebującymi wsparcia. Rada Młodzieży Hufca zaangażowała uczestników do wzięcia udziału w konkursie, a następnie przeanalizowała poddane pomysły.
Aktualna sytuacja związana z pandemią koronawirusa nie ułatwiła realizację wszystkich zamierzeń. Bardzo ważnym obyczajem w każdym społeczeństwie jest dawanie i otrzymywanie prezentów. To dawanie prezentów ma symboliczną moc łączenia wszystkich ludzi. Jedna grupa
uczestników postanowiła uczynić dzień 26.10. niezapomnianym dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Krośnie. Uczniowie: Emilia Zygmunt, Emanuela Bujara, Dominika Leś, Patrycja Maciejowska, Klaudia Kużdżał, Weronika Józefczyk, Wiktoria Kielar, Oliwia Wilusz, Mateusz Skrzęta zaopatrzeni w niezbędny sprzęt fryzjerski z pozytywnym nastawieniem realizowali marzenia swoich klientów. Fachowość i wprawione ręce fryzjerów dokonały pięknych rezultatów w postaci ciekawych strzyżeń, upięć i modelingu. Podopieczni Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Krośnie byli pełni radości nie tylko z efektu końcowych fryzur, ale także z samego kontaktu z młodymi ludźmi.
Kolejnym podarunkiem było oddanie krwi. Wychowawca Stanisław Machowski wraz ze swoim podopiecznym Damianem Pelczarem odwiedzili Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krośnie w dniu 28.10. i tam oddali swoją krew. Krew, która jest niezastąpionym, nawet przez najnowsze wynalazki medycyny płynem, absolutnie niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała i naszych narządów wewnętrznych. Krew jest lekiem, który pozyskujemy jedynie dzięki dobroci ludzkiej, ponieważ tylko człowiek może ofiarować go drugiemu człowiekowi, jako szczególny dar – dar życia, w tych trudnych zasadach pandemii.
Uczestniczka klasy III Karolina Szczur pamiętała o swoich dziadkach, którzy zawsze są obecni w jej życiu, pomagają jej, wysłuchują, robią prezenty. Postanowiła więc, że jedno całe popołudnie spędzi z nimi i będzie dla nich. I to był jej cenny podarunek dla nich.
Życzymy wszystkim więcej takich szlachetnych podarunków!