
„Umieć kochać i pracować” – taką definicję zdrowia psychicznego sformułował Zygmunt Freud, twórca psychoanalizy. Opierając się o nią pani Joanna Starzecka wprowadziła uczestników 9-12 Hufca Pracy Jarosław do tematu kolejnych zajęć w ramach lokalnego programu wychowawczo-profilaktycznego pn. „Chcę być szczęśliwy”.
W pierwszej części spotkania młodzież próbowała odpowiedzieć na pytanie zadane przez psychoterapeutę: Czym jest zdrowie psychiczne? Oto niektóre wypowiedzi uczniów: - Według mnie zdrowie psychiczne to ludzie bez depresji – zdefiniował Aleksander. - To zdrowe relacje” – dodała Anna. Zdaniem Julii słabe zdrowie psychiczne wpływa na zdrowie fizyczne. - O zdrowie psychiczne trzeba dbać, jak o zdrowie fizyczne. Młody człowiek potrzebuje relacji z rówieśnikami, odpoczynku, aktywności fizycznej i śniadania na dobry początek dnia – podsumowała wypowiedzi uczniów pani Joanna, psychoterapeuta. Następnie po dokładnym omówieniu i wyjaśnieniu pojęcia prowadzące bazując na przykładach zapoznały młodych ludzi z czynnikami wpływającymi na stan zdrowia psychicznego, a także uświadomiły ich jak dbać i je wzmacniać. - Zdrowie psychiczne to zdolność do nauki, zabawy i budowania satysfakcjonujących relacji – wyjaśniała pani Joanna.
Dalsza część warsztatów miała charakter praktyczny. Zestaw ćwiczeń zaproponowanych przez panie Agnieszkę Kamińską i Joannę Starzecką, psychoterapeutki z Centrum Rozwoju i Psychoterapii w Jarosławiu miały na celu naukę zdrowych relacji w grupie rówieśniczej, budowanie pozytywnej samooceny i poczucia własnej wartości oraz zrozumienie problemu depresji i fobii społecznej. Na zakończenie spotkania młodzież uzyskała informacje, gdzie i w jaki sposób szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych.
- Troska o siebie to także pozytywny styl myślenia i wiedza na temat możliwości otrzymania pomocy psychologicznej, gdy jest tego potrzeba” – podsumowała warsztaty pani Agnieszka Kamińska.
-