
Depresja w obecnych czasach uzyskała miano „epidemii”, gdyż dotyka coraz większego grona ludzi. Szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków oraz wymagań, jakie stawiane są przed człowiekiem również tym w okresie dorastania, doprowadzają w ostateczności do braku radzenia sobie z wieloma problemami, a tym samym do możliwości wystąpienia depresji.
Depresja to niezwykle popularne słowo i zdecydowanie za mocno nadużywane, szczególnie wśród osób młodych. Potoczne powiedzenie „mam depresję” oznacza raczej określenie chwilowego pogorszenia nastroju niż występowanie choroby. Depresja to jednak coś bardziej poważnego i złożonego, to – choroba. Istotna - a wręcz niezbędna - jest w tym przypadku profilaktyka, która jest często zaniedbywana. Niestety nadal w społeczeństwie istnieje przeświadczenie, iż wizyta u psychologa czy u psychiatry jest czymś naznaczającym i wstydliwym. Zdarza się jednak, że sama profilaktyka nie wystarczy, a rozwój choroby jest na tyle zaawansowany, że trzeba rozpocząć szersze spektrum działań. Wczesne zdiagnozowanie problemu pozwala na uniknięcie niebezpiecznych konsekwencji. Warto rozmawiać zatem na temat depresji oraz zachęcać do działań profilaktycznych.
Z racji przypadającego na dzień 23 luty Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją pedagog Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu Magdalena Gdula zorganizowała zajęcia edukacyjno-profilaktyczne dla młodzieży, podczas których omówiła problem depresji, jej przyczyny i skutki, a także zaprezentowała miejsca i instytucje, gdzie można udać się po pomoc. Uczestnicy zajęć zaznajomieni zostali również ze stereotypami dotyczącymi depresji. Młodzież podczas zajęć mogła podzielić się własnymi spostrzeżeniami na omawiany temat.
Podczas zajęć młodzież uzyskała rzetelną wiedzę, a w przypadku walki z każdą chorobą również z depresją – wiedza i świadomość są niezbędne. Jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę, wówczas wiemy, z czym i jak walczyć. Oswojeni z danym tematem przestajemy się go bać. Tak też jest w przypadku depresji. Im więcej o niej wiemy, tym łatwiej jest nam z nią walczyć i WÓWCZAS DEPRESJA JEST NAM NIESTRASZNA.
Autor tekstu: Magdalena Gdula, pedagog OSiW w Iwoniczu