
Zjawisko stresu w naszym życiu znamy wszyscy. Powoduje on choroby, popycha nas do uzależnień, utrudnia życie. Są jednak możliwości i działania, które mogą ograniczyć w znaczny sposób jego wpływ na nasze życie i zdrowie. Tej tematyce między innymi poświęcony jest program „Moja pierwsza praca w dobie pandemii”, który obecnie realizuje 9-13 Hufiec Pracy w Przemyślu.
27 maja w Zespole Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych wychowawca przeprowadził prelekcję dotyczącą mechanizmów reagowania w sytuacjach stresowych. Młodzież zapoznała się z technikami konstruktywnego radzenia sobie ze stresem tak, żeby była w stanie przyjąć odpowiednią linię obrony przed nim. - Stres jest zjawiskiem, które dotyka każdego – mówiła prowadząca podczas spotkania. - Szczególnie problematyczny może być dla młodych ludzi, którzy kończąc edukację rozpoczynają swoje dorosłe życie. Jedna z uczestniczek prelekcji stwierdziła, że stres w jej przypadku pojawia się szczególnie w sytuacjach związanych z zatrudnieniem, a także w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych, które mogą przerosnąć jej możliwości.
O stresie powiedziano i napisano już w zasadzie wszystko. Dziś już wiemy, że można sobie z nim radzić. Są odpowiednie terapie i miejsca, gdzie możemy otrzymać kompleksową pomoc. Warto o tym wiedzieć rozpoczynając swoje dorosłe życie.