
1 marca to w polskiej świadomości narodowej dzień szczególny. To właśnie wtedy obchodzimy ustanowiony w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Data ta nie jest przypadkowa - 1 marca 1951 roku w warszawskim więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: W związku z tym Wojewódzka Rada Młodzieży zaprosiła uczestników wszystkich jednostek opiekuńczo-wychowawczych Podkarpackiej WK do wzięcia udziału w inicjatywie „KU CZCI BOHATERÓW”.
W jednostkach zostały zorganizowane pogadanki na temat młodych działaczy i żołnierzy drugiej konspiracji działających w bezgranicznym umiłowaniu Ojczyzny i bezkompromisowym przywiązaniu do wyznawanych wartości. Zostały zrobione okolicznościowe gazetki dotyczące tematyki ,,Wyklętych”. Delegacje uczestników wraz z wychowawcami w reżimie sanitarnym udały się w lokalne miejsca poświęcone pamięci polskiego podziemia antykomunistycznego, by zapalić znicze.
To bardzo ważne, aby młodzi ludzie wracali dziś do swojej przeszłości, historii kraju, w którym żyją, bo przykład młodych ludzi działających w polskim podziemiu antykomunistycznym budzi w młodzieży postawy patriotycznych. Warto w związku z tym przybliżyć im życiorysy polskich bohaterów, zwłaszcza tych siłą wymazywanych z kart naszej historii.