W dniach 10 -11. sierpnia w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Rzeszowie odbyła się wizyta przygotowawcza międzynarodowego projektu pn. „Mobilność edukacyjna – szansą na poznanie nowoczesnych zawodów świata”. W jej ramach do Rzeszowa przyjechali liderzy oraz uczestnicy projektu z Gruzji, Ukrainy, Litwy i Polski. Celem spotkania było omówienie kwestii organizacyjnych dotyczących zbliżającej się wymiany młodzieży, omówienie jej harmonogramu, działań oraz metod pracy z młodzieżą przy uwzględnieniu różnic międzykulturowych.
W siedzibie Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy OHP gości powitali Adam Hadław, Komendant Wojewódzki OHP oraz jego Zastępca Jerzy Cypryś. Koordynator projektu Walentyna Turowska, specjalista ds. programów – stażysta w rzeszowskim CEiPM na początku spotkania przedstawiła główne cele i założenia programu. Następnie goście z zagranicy: Sofio Rezniczenko, Dyrektor Centrum Współpracy Polsko-Gruzińskiej z Gori, Julia Bekmurzina, Prezes Pozarządowej Organizacji „ ART-MOST” z miasta Dniepr oraz Sabina Gwozdowicz, nauczycielka języka angielskiego z Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie na Litwie przedstawili pokrótce działalność swoich organizacji oraz młodzież, z którą pracują na co dzień. Doradca zawodowy Mariola Lidwin zapoznała uczestników ze strukturą oraz profilem działalności OHP, Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej oraz Młodzieżowego Biura Pracy. Pani Jadwiga Burda, Kierownik Działu Obsługi Klienta, Statystyk i Analiz z Centrum Aktywizacji Zawodowej w Rzeszowie przedstawiła formy wsparcia dla młodych osób bezrobotnych w postaci metod poszukiwania pracy, realizowanych szkoleń zawodowych, ofert pracy oraz wsparcia w zakładaniu własnej działalności gospodarczej.
Na zakończenie spotkania podpisano Umowę Partnerską, której celem jest uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków wszystkich partnerów w związku z realizacją projektu, kwestie finansowe i logistyczne, a także sposób promocji projektu we wszystkich krajach partnerskich. Goście z zagranicy zapoznali się również z miejscem zakwaterowania młodzieży podczas jej pobytu na Podkarpaciu oraz współorganizatorami projektu, którzy wspierają jego działania organizacyjnie i medialnie. Na zakończenie wizyty przygotowawczej liderzy z zagranicy będąc pod wrażeniem rozpoczętych przygotowań zgodnie zapewnili, że za miesiąc z dużym zadowoleniem powrócą z młodzieżą do Polski na realizację projektu.
Program jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.