
Wszyscy korzystamy ze środowiska. Nie wszyscy mamy jednak świadomość wpływu poprzez nasze zachowania, przyzwyczajenia, a także styl życia i odżywiania na jego stan i jakość. Ważna jest więc edukacja ekologiczna. Dzięki niej możemy zrozumieć zależności istniejące w przyrodzie. Ludzie dorośli, a w szczególności nauczyciele są odpowiedzialni za wychowanie przyszłych pokoleń i wskazanie im właściwej drogi.
W związku z tym w dniu 12 kwietnia uczestnicy z przemyskiego 9-13 Hufca Pracy wraz ze st. wychowawcami Joanną Żaczek i Henrykiem Szczepanowiczem wybrali się do Edukacyjnej „Zagrody Międzyczasu”. Jest ono położone w miejscowości Cieplice na Płaskowyżu Tarnogrodzkim w obszarze Chronionego Krajobrazu. W jego obrębie można zobaczyć wiele chronionych roślin i zwierząt. Właścicielka p. Elżbieta Starzak opowiedziała uczestnikom wycieczki, jak ważne powinno być dla nas środowisko naturalne, w którym żyjemy. - Pamiętajcie o tym, jak duże korzyści płyną ze spożywania zdrowej żywności oraz dbania o nasze zdrowie - mówiła do zebranych. Uczestnicy podczas wycieczki zobaczyli i mogli nakarmić różne zwierzęta żyjące w zagrodzie: kozy, owce, krowy i wiele innych. Młodzież wzięła również udział w warsztatach kulinarnych, podczas których wypiekała chleb, robiła jagodzianki oraz wyrabiała ekologiczny ser. Dodatkową atrakcją było wspólne biesiadowanie przy ognisku połączone z pieczeniem kiełbaski.
Lekcje przyrody w terenie połączone z warsztatami ekologicznymi odbyły się w ramach wojewódzkiego programu edukacyjnego „Moja Ziemia - Mój Dom” i miały na celu poszerzenie wiedzy z zakresu edukacji ekologicznej oraz budowanie szacunku dla przyrody i jej piękna.