
1 marca to w polskiej świadomości narodowej dzień szczególny. To właśnie wtedy obchodzimy ustanowiony w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Data ta nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 rokuw warszawskim więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce, którzy wspólnie w swojej organizacji prowadzili walkę z nową sowiecką okupacją w obronie niepodległej ojczyzny.
Z tej okazji w dniu 25 lutego 2021 roku młodzież z przemyskiego 9-13 Hufca Pracy przygotowała w ramach koła plastycznego Kleks specjalną gazetkę ścienną przybliżającą działania polskich oddziałów antykomunistycznego podziemia, którzy podjęli nierówną walkę z narzuconą Polsce władzą sowiecką. Odbyła się również prelekcja, którą przeprowadził starszy wychowawca.Henryk Szczepanowicz.
To bardzo ważne, aby młodzi ludzie wracali dziś do swojej przeszłości, historii kraju, w którym żyją oraz własnych korzeni. Warto w związku z tym przybliżać im życiorysy polskich bohaterów, zwłaszcza tych siłą wymazywanych z kart naszej historii.