
Jak wygląda zakład karny? Jakie panują w nim warunki? Czy trudno do niego trafić? Na te i wiele innych pytań poznali odpowiedź uczestnicy 9-8 Hufca Pracy w Sanoku podczas spotkania z pracownikami i skazanym z Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych.
5 października w Zespole Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku sanocki hufiec zorganizował dla swoich uczestników niecodzienne spotkanie z majorem Maciejem Cyganikiem, starszym wychowawcą, kapitanem Łukaszem Matuszem, starszym psychologiem w Zakładzie Karnym w Uhercach Mineralnych oraz skazanym. Na początku głos zabrał Dyrektor ZSTiA w Lesku Pan Roman Wiliński, który przywitał gości i wprowadził uczestników w temat spotkania. Po jego słowach wprowadzono zakutego w kajdanki skazanego, który zajął miejsce na środku sali.
Przedstawiciele zakładu karnego rozpoczęli od przybliżenia uczestnikom zasad funkcjonowania swojego miejsca pracy, dyscypliny oraz warunków bytowych w ZK w Polsce. Największe zainteresowanie na młodzieży wzbudziła rozmowa ze skazanym, który opowiedział swoją „drogę” do odbywania kary, swoim życiu przed pozbawieniem wolności, tęsknocie za rodziną, warunkach bytowych, a przede wszystkim w dosadny sposób powiedział wszystkim uczestnikom spotkania, jak niewiele trzeba, aby całe dotychczasowe życie przekreślić przez głupotę. Skazany skończył liceum ogólnokształcące, rozpoczął studia, założył własną firmę, miał kochających bliskich a narkotyki doprowadziły go do stanu, w którym wszystko dobre przestało być ważne…
Podsumowaniem spotkania była projekcja filmu nakręconego w już nieistniejącym Areszcie Śledczym w Sanoku. Przedstawił on warunki, w jakich przebywają osadzeni oraz ich przemyślenia, obawy oraz cały proces stawienia się do Aresztu Śledczego. Na zakończenie uczestnicy mieli możliwość przeprowadzenia rozmów indywidualnych z przedstawicielami z ZK w Uhercach Mineralnych oraz mogli na własnej „skórze” poczuć, co znaczy ograniczenie wolności chociażby przez skucie kajdankami ograniczającymi ruch rąk i nóg.
Spotkania będą odbywać się cyklicznie i będą miały m.in. charakter prewencji, a głównym celem będzie ostrzeżenie młodzieży przed łamaniem prawa i skutkami z tym związanymi oraz podniesienie świadomości prawnej młodych ludzi. „Łatwo jest wziąć wolność za pewnik, skoro nigdy jej nie odebrano” to cytat, który idealnie podsumowuje to niecodziennie spotkanie.
Autor tekstu i zdjęć: Justyna Solon starszy wychowawca 9-8 HP w Sanoku