
Dwutygodniowe ferie zimowe właśnie dobiegają końca. Na ten okres wiele aktywności dla swoich podopiecznych zaproponowała Kadra 9-12 Hufca Pracy w Jarosławiu. Program obfitował w liczne zajęcia edukacyjne, sportowe, rekreacyjne, plastyczne i fotograficzne. Zimowa przerwa dla młodych ludzi była też doskonałą okazją do wzajemnej integracji, rozmów, rodzinnych spotkań, ale też i wspomnień.
Na zakończenie ferii w jarosławskim Hufcu Pracy zaplanowano podsumowanie przedsięwzięcia pn. „Tradycje Bożonarodzeniowe”. Zadaniem uczestników było zapytanie najstarszej osoby w rodzinie „Jak dawniej wyglądały Święta Bożego Narodzenia?” Ferie stwarzały ku temu dogodne warunki. Spędzenie popołudnia z dziadkami i wysłuchanie z wielkim zapałem ich opowieści, na które w dzisiejszej rzeczywistości brakuje czasu. Pytanie to zaś było kluczem do zatrzymania się na chwilę, refleksji nad zróżnicowanym i dynamicznie zmieniającym się światem. Uzyskaną w ten sposób wiedzę dotyczącą tradycji, symboli i zwyczajów bożonarodzeniowych pielęgnowanych w domach rodzinnych, młodzież zapisywała i przesyłała na adres mailowy jarosławskiego Hufca Pracy. Nagrodzono sześć wspomnień. Wszystkie otrzymane materiały zostały skrupulatnie przeczytane.
W analizie końcowej wysunięto następujące wnioski: większość polskich obrzędów znają już tylko ludzie starsi, tradycja rodzinna nakazywała obchodzenie Świąt w nastroju powagi i radosnej prostoty, zwyczaje są pomocą w zachowaniu tożsamości, tak polskiej jak i regionalnej, a w szczególności dla podtrzymywania rodzinnych więzi. Symbolika obrzędów i zwyczajów miała wielkie znaczenie. W prosty, niejednokrotnie obrazowy sposób uczyła o wartościach, pamięci i szacunku, jak np. światło pierwszej gwiazdy, które rozpoczyna wieczerzę wigilijną, kończy natomiast światło gwiazdy niesionej przez kolędników w dniu Święta Trzech Króli. Tłumaczenie tego symbolu jest proste – gdy idziesz w zgodzie z prawdą w dobrą stronę, to twoja droga choćby w ciemnościach jest wskazywana, oświecana. Takim jednoznacznym symbolem jest też siano pod białym obrusem. Zwyczaj ten jest powtarzany na pamiątkę siana w żłobie, na którym leżał mały Jezus i rąbka, w który został owinięty, jako znak niewinności Maryi. To właśnie tradycje i symbole sprawiają, że okres Świąt jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.
Pamiętajmy o tym, iż ważne jest przekazywanie wartościowej wiedzy z pokolenia na pokolenie, bo tylko wtedy postęp cywilizacyjny będzie prawidłowo się rozwijać, gdy jest mocno zakorzeniony w tradycji.