
W listopadowy czas młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu, pamięta o narodowych mogiłach, grobowcach i kwaterach, w których spoczywają nasi patrioci – ludzie, którzy oddali życie dla Polski i dla Polaków.
4 listopada młodzież wraz z opiekunami udała się na Cmentarz Wojenny w Dukli, gdzie spoczywają polegli podczas walk w 1944 roku. To szczególne miejsce pamięci narodowej, przypominające nam o okrucieństwach tamtych wydarzeń. Pochowani są tu nie tylko żołnierze polscy, ale również radzieccy i czechosłowaccy, którzy walcząc na naszej ziemi, zginęli z dala od swojej ojczyzny, rodzin i spoczywają w większości w bezimiennych, zbiorowych mogiłach.
Uczestnicy wykonali prace porządkowe - grabili liście, czyścili pomniki, a na koniec zapalali znicze i zmówili modlitwę. Zapalony znicz na żołnierskich mogiłach jest symbolem pamięci i wdzięczności za heroiczne czyny, męstwo i odwagę. Dzięki tej akcji młodzież nauczyła się szacunku do tradycji, a oddając cześć zmarłym uczestnicy skłonili się do refleksji i zadumy.
W naszej kulturze i tradycji pamięć o przodkach i troska o ich groby jest niezmiernie istotna. Mogiły przypominają nam przecież, skąd się wywodzimy i kim jesteśmy. Pamięć jest miarą naszego człowieczeństwa i naszym obowiązkiem.