
W dniach 5 i 6 maja br. w siedzibie Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Krośnie pracownicy przeprowadzili spotkania z uczestnikami 9-10 Hufca Pracy. Zostali oni objęci wsparciem ze strony specjalisty ds. programów Iwony Lenik-Pałys, pośrednika pracy Edyty Wilusz, doradcy zawodowego Marcina Kalenieckiego oraz specjalisty ds. rozwoju zawodowego Marka Mrozka.
Na początku spotkania specjalista ds. programów przedstawiła młodzieży cele i zasady Europejskiego Korpusu Solidarności. Aby móc zaangażować się w przygotowanie projektu, młodzież uczestnicząca w spotkaniach zarejestrowała się na portalu EKS. Wspólnie przygotowywany projekt będzie miał na celu pomoc porzuconym zwierzętom, głównie psom i kotom przebywającym w schronisku w Krośnie. Jego realizacja poświęcona będzie dążeniu do kształtowania właściwego stosunku do zwierząt oraz zapobiegania rażącym nawykom zaniedbania bądź okrutnego ich traktowania. Projekty solidarności dają młodym ludziom możliwość realizacji działań będących odpowiedzią na ważne tematy społeczne. Dzięki nim młodzież ma możliwość zdobywania nowych doświadczeń, rozwijania kompetencji i umiejętności.
W kolejnej części spotkania Edyta Wilusz – pośrednik pracy udzieliła informacji na temat możliwości pracy poza granicami kraju oraz zachęciła do korzystania z portalu sieci EURES. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie umiejętności i kwalifikacje pożądane są na krajowym i zagranicznym rynku pracy, każdy z nich otrzymał ulotki oraz materiały informacyjne dotyczące sieci EURES.
Jako ostatni z młodzieżą pracowali: doradca zawodowy MCIZ – Marcin Kaleniecki oraz specjalista ds. rozwoju zawodowego – Marek Mrozek. Zajęli się oni się tematem dotyczącym aktywności młodzieży, jej planów na przyszłość oraz wyborem kursu zawodowego. Doradca zawodowy przedstawił młodzieży platformę internetową OCTOPUS + oraz poprowadził ją przez proces rejestracji.
Młodzież pracowała pod czujnym okiem wychowawców: Anety Więch i Stanisława Machowskiego, którzy motywowali młodzież do aktywnego uczestnictwa w zajęciach.