
Trwająca od wielu miesięcy wojna drastycznie wpłynęła na poziom życia obywateli Ukrainy, wśród których żyją dziesiątki tysięcy naszych rodaków, a ich sytuacja materialna z roku na rok ulega pogorszeniu. W województwie podkarpackim cały czas trwa zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy, które systematycznie są przekazywane osobom potrzebującym. W akcję angażuje się wiele podmiotów i ludzi dobrej woli z całego Podkarpacia. Przed Świętami Bożego Narodzenia Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart wraz z Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem Oddział w Przemyślu ogłosili zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy w ramach akcji „Polakom na Ukrainie”. Do akcji dołączyła się również Walentyna Turowska z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Rzeszowie oraz młodzież z 9-1 Hufca Pracy w Rzeszowie.
W dniach 21-22 stycznia trzy i pół tony darów z 320 podkarpackich szkół trafiło do naszych rodaków w miejscowościach Emilczyn oraz Romaniw w Obwodzie Żytomierskim. Były to artykuły spożywcze, środki czystości, zabawki dla dzieci, ubrania i obuwie. Udekorowane przez uczestników OHP lukrowane, świąteczne pierniki i słodycze zostały przekazane dla Polaków mieszkających w Obwodzie Żytomierskim jako dar otwartości serca i wyraz solidarności z rodakami mieszkającymi poza naszymi granicami. Na koniec 2021 roku w tym obwodzie mieszkało ich ponad 49 000 - najwięcej w Ukrainie.
W wyjeździe z darami na Ukraine brali udział: Pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych Małgorzata Majka-Onyszkiewicz, Prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu Grzegorz Romaniuk, specjalista ds. programów w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Rzeszowie Walentyna Turowska oraz kierowca Paweł Rynel.
W kościele pod wezwaniem św. Mateusza Kijowsko-Żytomierskiej Archidiecezji w Emilczynie delegację z Polski kolędą „ Pójdźmy wszyscy do stajenki” w języku polskim powitali parafianie i Proboszcz Aleksander Aniśkow. Pani Małgorzata Majka-Onyszkiewicz w imieniu Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart powitała wszystkich obecnych i przedstawiła cel podróży. Walentyna Turowska swoim rodakom przedstawiła działalność Ochotniczych Hufców Pracy oraz sposoby, w jaki Polska wspiera uchodźców z Ukrainy. Na zakończenie spotkania przybyli dostali świąteczne paczki. Następnie delegacja odwiedziła Kulturalno-Oświatowe Towarzystwo Polaków imienia Jana Pawła II w Emilczynie, gdzie powitała ją Prezes Ludmiła Korbut wraz z członkami Towarzystwa. Następnym punktem była miejscowość Romaniw. Rano w kościele św. Stanisława odbyła się msza święta, po której znowu rozdawano paczki dla wszystkich obecnych. Jej proboszczem od 25 lat jest ks. Ryszard Dziuba, kolbuszowianin, który swoje serce oddał Ukrainie. Buduje tam kościoły i tworzy wspólnotę, a ostatnio koordynuje pomoc dla pogrążonego w wojnie kraju.
Mamy nadzieję, że ta mała cegiełka, którą dołączyliśmy do dzieła pomocy Polakom z ogarniętej wojną Ukrainy sprawi, że poczują się oni potrzebni i niezapomniani.
Autor tekstu i zdjęć: Walentyna Turowska – specjalista ds., programów w CEiPM Rzeszów