
Podczas zajęć zorganizowanych przy współpracy z Zespołem Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu uczestnicy 9-12 Hufca Pracy zapoznali się z dziedzina medycyny, jaką jest transplantologia.
Pani Elżbietą Misztak, koordynator w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie, w przystępny dla młodzieży sposób przybliżyła zakres działania tej gałęzi medycyny i zasad postępowania w przypadku dawstwa komórek i narządów. Umotywowała prawnie i wyznaniowo słuszność transplantacji zarówno od zmarłych jak i żywych dawców. Na przykładach z własnego doświadczenia objaśniła korzyści przeszczepów dla biorców i dawców. Prezentowany fabularyzowany film o trudnych wyborach pewnej rodziny i ich długotrwałych skutkach skupił całą uwagę młodzieży. Naświetlił on dylematy, z jakimi spotyka się każdy człowiek po obu stronach tych decyzji. Omawiany temat był z dziedziny tzw. trudnych decyzji, a pogląd na temat przeszczepów u każdego człowieka będzie się zmieniał ze względu na sytuację, czas i osobiste w nią zaangażowanie.
Warto jednak wiedzieć, że każdy z nas po śmierci, zgodnie z prawem, jest potencjalnym dawcą narządów aż do momentu zgłoszenia sprzeciwu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów.