
Przemoc i agresja rówieśnicza w ostatnim czasie stała się zjawiskiem powszechnym w polskich szkołach. Nie ma tygodnia, aby media nie podawały przykładów młodych ludzi, którzy stają się ofiarami bicia, nękania, poniżania, dręczenia, upokarzanie lub wykluczania z grupy klasowej. Dlatego bardzo ważne jest prowadzenie wśród młodzieży szkolnej szeroko pojętej akcji profilaktycznej, która ma na celu pokazanie, jak społecznie niebezpieczne i tragiczne w swoich skutkach jest zjawisko przemocy rówieśniczej.
O tym dowiedzieli się uczestnicy 9-19 Hufca Pracy w Dębicy, którzy wzięli udział w cyklu zajęć profilaktycznych pn. ,,Negatywny wpływ przemocy rówieśniczej na zdrowie psychiczne i fizyczne młodego człowieka’’, które zakończyły się 17 listopada. Stanowią one część składową realizowanego programu edukacyjno – profilaktycznego pn. ,,Przemocy rówieśniczej – stanowcze NIE’’. Prowadzący zajęcia wychowawca Wiesław Wiktor zapoznał uczniów z następującymi zagadnieniami: agresja i przemoc rówieśnicza, ich formy i rodzaje, jak rozpoznać ofiarę, sprawcę i świadków przemocy. Młodzież poznała też psychologiczne skutki, jakie ponoszą osoby, które są poddane długotrwałemu działaniu przemocy. Prowadzący zwrócił także szczególną uwagę na formy pomocy i wsparcia dla osób będących jej ofiarami.
W końcowej części każdych zajęć uczniowie mieli okazję do zadawania pytań na interesujące ich zagadnienia związane z omawianym tematem oraz otrzymali ulotki informacyjne n/t ,,Jak uchronić się przed przemocą w szkole?’’.
Autor artykułu: Wiesław Wiktor, starszy wychowawca, 9-19 HP Dębica
Autorzy zdjęć: wychowawcy klas