
Styczeń w historii Polski najczęściej kojarzył się z wyzwoleniem spod jarzma okupanta Warszawy i obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Wydarzenia te ważne i warte upamiętnienia od lat wpisały się w krajobraz polskich obchodów rocznicowych. 26 stycznia podczas feryjnych zajęć w siedzibie przemyskiego 9-13 Hufca Pracy prowadzący opisał zebranym te wydarzenia. Jednak głównym punktem lekcji historii, w jakiej brali udział uczestnicy, była rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.
Działania wojenne rozpoczęły się 22 stycznia 1863 roku i były skierowane przeciwko jednemu z zaborców – Imperium Rosyjskiemu. Ogłoszone „Manifestem” w Warszawie przez tamtejszy Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu trwało do jesieni 1864 roku. Jak podają źródła historyczne był to największy w naszej historii zryw narodowy. Charakterystyką powstania było to, iż przybrało ono charakter wojny partyzanckiej, w trakcie której stoczono ok 1200 bitew i potyczek. Niestety zakończyło się klęską , w wyniku której znacznie nasiliły się represje rosyjskiego zaborcy w stosunku do Polaków: zniesiono autonomię istniejącego od 1815 roku Królestwa Polskiego, a także rozpoczęto intensywną rusyfikację ziem polskich.
Warto pielęgnować wśród młodzieży tę wiedzę i odkrywać przed nią jej nie do końca znane karty. Edukacja historyczna kształtująca zarazem świadomość i charakter młodych ludzi jest ważnym punktem działalności wychowawczej prowadzonej przez 9-13 Hufiec Pracy.
Tekst i zdjęcia: Joanna Żaczek – st. wych. 9-13 HP w Przemyślu