
W Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Przemyślu 14 października zorganizowano dla pracowników pionu rozwoju zawodowego seminarium poświęcone pracy z uchodźcami pt.: „Jak skutecznie wspierać adaptację młodzieży przybywającej z Ukrainy do Polski” . Poprowadziła je Pani Joanna Markin - psycholog – terapeuta, która na co dzień pomaga osobom wymagającym wsparcia psychologicznego.
Podczas spotkania poruszano tematy związane ze zjawiskiem stresu. Omawiano także sposoby radzenia sobie z sytuacjami trudnym, stresogennymi. Poruszono problem traumy a także zjawiska chorobowego - PTSD – syndromu stresu pourazowego, które może pojawić się po przeżytych traumatycznych wydarzeniach. W kontekście przybywających osób z Ukrainy z obszarów objętych działaniami wojennymi, omawiano charakterystyczne objawy i zachowania , jakie mogą się pojawić.
Problemy dotyczące udzielanej pomocy uchodźcom przedstawiła zaproszona na spotkanie Pani Aleksandra Leskiw – koordynatorka programów wspierających uchodźców, pracująca na co dzień w Narodowym Domu Ukraińskim w Przemyślu. Problemy, które najczęściej się pojawiają, są związane z różnicami kulturowymi, problemami językowymi, nieadekwatnym wykształceniem i oczekiwaniami osób przybywających z Ukrainy.
Seminarium było okazją do refleksji nad systemowymi lokalnymi działaniami, które pozwolą na coraz bardziej skuteczną organizację pomocy i wsparcia dla osób przybywających z Ukrainy do Polski.
Autor tekstu: Dorota Markowska-Słysz – doradca zawodowy
Autor zdjęć: Joanna Boczar – pośrednik pracy