
Uczestniczki 9-15 Hufca Pracy w Tarnobrzegu 13 sierpnia wzięły udział w artystycznych warsztatach z zakresu projektowania odzieży, kroju i szycia. Odbyły się one w pracowni znanej tarnobrzeskiej projektantki mody oraz założycielki Fundacji Artystycznej GA MON. Młodzież zdobyła podstawą wiedzę z zakresu projektowania i szycia odzieży oraz rozwinęła i poszerzyła zainteresowania zawodowe z zakresu krawiectwa. Zapoznała się również z elementami sztuki regionalnej i haftu lasowiackiego oraz obejrzała kolekcję projektantki mody p. Justyny Gamoń-Wesołowskiej.
Uczestniczki poznały proces projektowania i szycia na przykładzie sukienki. Następnie dowiedziały się, jak obsługuje się maszynę krawiecką i każda z nich mogła samodzielnie obszyć materiał ściegiem owerlokowym, mereżką i flatlockiem. Wiele uwagi poświęcono również tradycyjnemu haftowi związanemu z kulturą ludową mieszkańców terenów rozpościerających się w widłach Wisły i Sanu, czyli dawnej Puszczy Sandomierskiej. Kanoniczny wzór lasowiacki to czerwone serce na jasnym tle, haftowane na płótnie lnianym, wybielonym. Drugi haft to czarne lub brązowe serce na tle w kolorze lnu. Hafty z sercem czerwonym nosiły młode kobiety, natomiast starsze mężatki nosiły czarne hafty na lnianym stroju. Serce lasowiackie jest symbolem miłości i wierności.
Miłym akcentem spotkania było zaprezentowanie własnej twórczości lasowiackiej przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Lasowiaczki”, które szyją regionalne stroje ludowe i ręcznie dziergają serwetki. Warsztaty zostały zorganizowane przez specjalistę ds. programów z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Tarnobrzegu.