
W dniu 28 września uczestnicy Rady Młodzieży 9-9 Hufca Pracy w Krośnie wraz ze starszym wychowawcą Maciejem Wojdyłą wybrali się w okolice krośnieńskiej starówki w poszukiwaniu pomników, tablic pamiątkowych oraz miejsc poświęconych wybitnym postaciom związanym z Krosnem. Było to działanie w ramach inicjatywy Wojewódzkiej Rady Młodzieży „Bardziej i mniej znani”, a celem było bliższe poznanie i zainteresowanie uczestników historią, losem i dorobkiem osób związanych z Krosnem.
W trakcie „poszukiwań” najznamienitszych krośnieńskich postaci historycznych naszego miasta uczestnicy udali pod pomnik Wojciecha Roberta Portiusa szkockiego, który związał się na całe życie z Krosnem. Następnie uczestnicy Rady Młodzieży udali się pod Muzeum Rzemiosła, które mieści się w budynku Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych w Krośnie, założonej przez zegarmistrza Michała Mięsowicza. Był on obywatelem Królewskiego Wolnego Miasta Krosna, jednym z bardziej znanych zegarmistrzów polskich pierwszej połowy XX w. W kolejnej części realizacji inicjatywy członkowie Rady przeszli przez krośnieńską starówkę i udali się pod pomnik Ignacego Łukasiewicza. Wzniesiono go w Krośnie w roku 1932 i ma przypominać, w jak znaczący sposób przyczynił się do rozwoju Krosna i okolic w II połowie XIX w. twórca światowego przemysłu naftowego oraz współtwórca Towarzystwa Zaliczkowego w Krośnie.
Dla uczestników hufcowej Rady Młodzieży było to ciekawe i przyjemne spotkanie z historią miasta, w którym się uczą a zebrany materiał posłuży do przygotowania gazetki, która przybliży uczestnikom sylwetki oraz osiągnięcia tych ludzi.