
Tradycyjnie już w Niedzielę Palmową ulice Krosna zapełniają się młodymi wolontariuszami niosącymi symboliczne żonkile – znak nadziei i solidarności z osobami terminalnie chorymi. Wszystko to w ramach ogólnopolskiej kampanii "Pola Nadziei", której lokalna edycja „Krośnieńskie Pola Nadziei” co roku angażuje społeczność w pomoc na rzecz hospicjów.
I w tym roku nas nie zabrakło, młodzież z 9-10 Hufca Pracy z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Krośnie wśród żółtych kwiatów kwestowała na ulicach Krosna oraz pod Kościołem Ojców Franciszkanów. Kilku uczniów z dumą odebrało swoją pierwszą książeczkę wolontariusza. Kwestująca młodzież nie tylko zbiera fundusze na rzecz krośnieńskiego Hospicjum, ale także uczy się empatii, wrażliwości i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Działanie w ramach wolontariatu daje im możliwość realnego wpływu na otaczający świat, co buduje w nich poczucie sprawczości i wspólnoty. Nie bez znaczenia są także emocje towarzyszące całej akcji – uśmiechy przechodniów, rozmowy, gesty wdzięczności – wszystko to sprawia, że młodzi ludzie czują, iż ich zaangażowanie ma sens. Kwestowanie wśród mieszkańców rozwija również kompetencje społeczne: uczy komunikacji, odwagi i współpracy w grupie.
Akcja „Krośnieńskie Pola Nadziei” to piękny przykład na to, jak wolontariat może łączyć pokolenia, dawać radość i realnie zmieniać życie – nie tylko tych, którzy potrzebują pomocy, ale i tych, którzy ją niosą.
Autor tekstu i zdjęć: Jolanta Ochęduszko - Wychowawca 9-10 HP Krosno