
W Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie młodzież z 9-10 Hufca Pracy poznała fascynujący szklany świat. Dowiedziała się nie tylko jak powstała krośnieńska huta, ale także jak powstają szklanki, kufle, szklane ozdoby.
Nasze pierwsze kroki zostały skierowane do pomieszczenia, w którym hutnicy przedstawiali, w jaki sposób formuje się szkło. Pokazywali wytwarzanie szklanej skarbonki „świnki” od momentu rozgrzania w piecu tzw. surówki do momentu końcowego. Zobaczyliśmy, jak wielkiej wprawy i umiejętności wymaga wykonanie różnych przedmiotów. Następnie każdy z uczestników mógł samodzielnie wykonać „medal krośnieński”.
Kolejnym etapem wycieczki były zajęcia piaskowania, które polegały na tym, iż na szklanym przedmiocie – w naszym przypadku na szklance - za pomocą taśmy samoprzylepnej i różnych naklejek młodzież projektowała swój wzór. Następnie szklanka trafiła do piaskarki, gdzie każdy z uczestników własnoręcznie ją matowił. Następnie młodzież poznała proces grawerowania. Uczniowie zdobili taflę szkła przy użyciu grawerek ręcznych. Techniki ta polega na usuwaniu drobinek szkła z powierzchni w celu uzyskania rysunku. Na zakończenie wycieczki w sali kinowej uczestnicy obejrzeli film o poczatkach hutnictwa szkła w Krośnie.
Warsztaty były dla uczestników Hufca doskonałą zabawą i nauką w jednym.