
W Dębickim Hufcu Pracy w ramach Wojewódzkiej Rady Młodzieży zostały zorganizowane warsztaty, na których młodzież wykonała własnoręcznie pachnące mydełka, które zostały zaniesione do Domu Dziecka ,,Hanka’’ i ,,Jaś’’ w Dębicy.
Dzieci, które przebywają w domach dziecka, często borykają się z trudnymi doświadczeniami związanymi z brakiem rodziny, poczuciem opuszczenia czy niepewności o przyszłość. Święta Bożego Narodzenia mogą wzmagać te uczucia, jednak wizyta z prezentami mikołajkowymi jest wspaniałym sposobem na to, by poczuły się docenione i ważne. Dla dzieci w domu dziecka, otrzymanie prezentów może mieć duże znaczenie emocjonalne. Upominki, choć materialne, są symbolem troski i pamięci. Często to właśnie takie gesty budują poczucie przynależności, dają nadzieję na lepszą przyszłość i przypominają, że istnieje ktoś, kto o nich myśli.
Na kolejnych warsztatach zostały wykonane ozdoby Bożonarodzeniowe z filcu dla podopiecznych Hospicjum Domowego w Dębicy. Jest to miejsce, gdzie pacjenci zmagają się z chorobami terminalnymi, a ich rodziny otrzymują wsparcie w trudnym czasie. Wizyta w takim miejscu może być głębokim przeżyciem, które wpływa na młodzież na wielu poziomach. Młodzież ma szansę poczuć, co znaczy być w sytuacji, której nie da się zmienić. Poznają, jak ważne jest wsparcie emocjonalne i fizyczne w trudnych chwilach.
Wizyta w takich miejscach jak Dom Dziecka czy Hospicjum domowe jest niezwykle wartościowym doświadczeniem edukacyjnym. Dzięki temu młodsze pokolenie ma szansę lepiej zrozumieć, czym jest cierpienie, jak ważne jest wspieranie osób w trudnych chwilach oraz jakie wartości kierują ludźmi, którzy opiekują się osobami terminalnie chorymi. To również przypomnienie o tym, że życie jest kruche, a każdy moment może być cenny, więc warto czerpać z niego jak najwięcej.
Autor tekstu: Ewelina Stadnik – Czarnik - Wychowawca 9-19 HP w Dębicy