10 kwietnia 2025r. litera „Z” była bardzo często wymieniana. A to za sprawą konferencji, która odbyła się w malowniczym otoczeniu Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Tematyka bardzo aktualna, ponieważ dotycząca wejścia młodych ludzi na rynek pracy, w kontekście różnic w stosunku do poprzednich pokoleń. Gospodarzami i organizatorami konferencji była Podlaska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy z Białymstoku oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu, a jej przygotowaniem zajęli się pracownicy Młodzieżowego Centrum Kariery w Zambrowie.
Konferencję swoją obecnością zaszczycili – Pan Sławomir Męcina - Zastępca Komendanta Głównego OHP oraz Pani Katarzyna Bakalarska – Dyrektor Biura Edukacji Zatrudnienia Komendy Głównej OHP. Obecni byli także przedstawiciele lokalnych władz, instytucji rynku pracy, dyrektorzy szkół, poradni pedagogiczno – psychologicznych oraz innych instytucji współpracujących i związanych swoją działalnością z rynkiem pracy i edukacją młodego pokolenia. Obecność tak wysokiego grona ekspertów i praktyków pozwoliła na wieloaspektowe spojrzenie na temat zatrudnienia młodych osób w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości społeczno – gospodarczej.
Na wstępie, oficjalnego otwarcia konferencji i powitania przybyłych gości dokonała Pani Edyta Kondzior – Komendant Wojewódzka Podlaskiej WK oraz Pan Łukasz Godlewski – Dyrektor ZSOiZ w Ciechanowcu. Podkreślili Oni wagę podejmowanej tematyki oraz przedstawili podstawowe wyzwania i perspektywy związane z wejściem najmłodszego pokolenia pracowników na rynek zawodowy. Podczas konferencji odbył się szereg wystąpień poświęconych m.in. oczekiwaniom pokolenia Z wobec pracodawców, zmianom na rynku pracy wywołanym postępem technologicznym , a także wyzwaniom jakie stoją przed instytucjami wspierającymi młodzież w wyborze ścieżki zawodowej.
Podczas części panelowej o cechach charakterystycznych „zetek” mówiła Joanna Filipkowska – Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Łomży. Kolejne wystąpienie należało do Dyrektora ZSOiZ w Ciechanowcu – Pana Łukasza Godlewskiego, który podjął temat kształcenia dualnego oraz współpracy z OHP. Kolejną prelekcję przedstawiła Pani Sylwia Drewnowska, doradca zawodowy PUP w Wysokiem Mazowieckiem, która skupiła się na nowych trendach na rynku pracy. Indywidualizm młodych ludzi wchodzących na rynek pracy ukazała w swoim wystąpieniu Pani Anna Dobrowolska – doradca zawodowy Biura Karier Akademii Łomżyńskiej. Kolejny temat dotyczył sfery psychiki i został zaprezentowany przez Panią Barbarę Meksułę – Włodkowską, psychologa poradni pedagogiczno – psychologicznej w Zambrowie. Część panelową zamknął Pan Waldemar Gromek, który reprezentował lokalnych pracodawców.
Kulminacyjnym punktem wydarzenia była debata dyskusyjna. Wzięli w niej udział: Pani Komendant Edyta Kondzior, Pani Barbara Anna Grabowska - Dyrektor Poradni Pedagogiczno – Psychologiczej w Zambrowie, Pan Leszek Choiński – przedstawiciel przedsiębiorców oraz Ci, których konferencja dotyczyła – reprezentanci pokolenia Z. Paneliści wymienili się doświadczeniami oraz pomysłami na skuteczne wsparcie młodych ludzi w wejściu na rynek pracy, dyskutowali o różnicach pomiędzy „zetkami” a starszymi pokoleniami oraz zastanawiali się co można zrobić, aby te pokolenia połączyć.
Obecność w tak przesiąkniętym historią miejscu nie mogła odbyć się bez zwiedzania zabytkowych komnat części pałacowej Muzeum Rolnictwa oraz unikalnego Muzeum Pisanki, gdzie zgromadzono ponad 2700 tych małych dzieł sztuki. Konferencja była nie tylko miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń , ale również okazją do integracji środowisk pracujących na rzecz rozwoju lokalnego rynku pracy i wspierających młodzież w podejmowaniu życiowych decyzji zawodowych. Szerokie zainteresowanie konferencją uświadomiło potrzebę organizacji podobnych wydarzeń w przyszłości. Każde pokolenie bowiem stanowi unikalną wartość na rynku pracy, a siła zespołów tkwi w ich różnorodności.
Tekst: Joanna Filipkowska, Dyrektor CEIPM w Łomży
Zdjęcia: Przemysław Zając