
W ramach zajęć wychowawczych „Z kulturą na co dzień” uczestnicy 11-23 Hufca Pracy w Słupsku udali się na wycieczkę poznawczo-kulturalną w Słupsku. Młodzież uczęszcza do kl. II F Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku, a wychowawcami są Pani Elżbieta Szydłowska, Justyna Surmacz oraz Dagmara Krasnodębska.
Punktem wyjścia wycieczki była „Herbaciarnia w Spichlerzu”. Młodzież przypomniała sobie zasady dobrego zachowania, a także etykiety towarzyskiej panującej w lokalach. Panowała bardzo miła atmosfera, a dodatkową atrakcją były obrazy przedstawiające różne style artystyczne.
Słupsk jako miasto pełne przepięknych zabytków „postawiło” uczestnikom na drodze Basztę Czarownic. Jest to miejsce z niezwykłą historią, z którą zapoznano młodzież. Kolejnym miejscem ważnym uwagi była „Nowa brama”, która jest najprawdziwszym odzwierciedleniem historii Słupska. To najmłodsza, z trzech wybudowanych, głównych średniowiecznych bram miejskich. Zamykała ona wjazd do miasta z kierunku Sławna, Darłowa i Szczecina. Niedaleko stoi odrestaurowany wagon przy ulicy Nowobramskiej, który jest pamiątką po słupskich tramwajach.
Końcowym etapem wycieczki był Ratusz w Słupsku. Ratusz znajduje się w centralnej części miasta, zamykając obszerny plac Zwycięstwa. Skorzystano z pomocy przewodnika, a więc uczniowie dowiedzieli się wiele faktów na temat miasta Słupsk, jak i danego obiektu. Przepiękna architektura otaczała dookoła. We wnętrzu można było zobaczyć, między innymi: witraże, gabinet prezydenta miasta, monumentalne malowidła, Słupskiego Bursztynowego Niedźwiadka Szczęścia, kolekcję herbów polskich na wieży Ratusza, a także obrazy przedstawiające burmistrzów Stolpu i prezydentów Słupska. Uwieńczeniem zwiedzania był piękny widok z najwyższego punktu obserwacyjnego znajdującego się na wieży w Ratuszu.
Autor zdjęć: Dagmara Krasnodębska