
I Dzień Wiosny zwany przez młodzież Dniem Wagarowicza, jak co roku przypada 21 marca – tego dnia definitywnie rozstajemy się z zimą i oficjalnie witamy wiosnę. Niewielu jednak wie, że w tym dniu obchodzony jest również Światowy Dzień Zespołu Downa nazywany także Dniem Kolorowej Skarpetki. Symbolem tego święta są skarpetki nie do pary, które pokazują niedopasowanie społeczne, ale także genotypowe, jakie dotyka osoby z zespołem Downa, czyli tzw. trisomią 21 chromosomu. W szkołach coraz częściej nauczyciele i uczniowie zakładają dwie różne skarpetki jako znak solidarności z chorymi oraz poruszają na zajęciach tak ważny temat tolerancji, zrozumienia i wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Święto to zostało ustawione w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa. Natomiast od 2012 roku patronat nad jego obchodami przejęła Organizacja Narodów Zjednoczonych.
W tym roku uczestnicy 11-20 Hufca Pracy w Bytowie świętowali wspólnie na rynku miejskim z innymi instytucjami jak: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Fundacja „Sprawni Inaczej”, a także przedszkola i szkoły podstawowe. Młodzież wyraziła swoją akceptację i tolerancję wobec różnego rodzaju niedopasowania społecznego. Spotkanie poprowadził Pan Ireneusz Gospodarek – Burmistrz Miasta Bytowa. Podczas uroczystości związanych z tym wydarzeniem nie zabrakło wspólnej gimnastyki poprowadzonej przez Panią Katarzynę Klaman – Mistrzynię Europy w body fitness i śpiewania: m.in. piosenki „Ulecz świat”, która w wykonaniu wszystkich zgromadzonych rozbrzmiewała na bytowskim rynku. Bardzo ciekawą atrakcją było pojawienie się bytowskiej maskotki – Bycia herbu Kasztan.
Wszyscy niezależnie od wieku z entuzjazmem brali udział w zaplanowanych na ten dzień atrakcjach. Wesoła atmosfera i radość w sercu, a także pozytywna energia wypełniła każdego, kto postanowił w ten sposób świętować I Dzień Wiosny.
Autor tekstu: Natalia Turzyńska / Bożena Stadnik
Autor zdjęć: Natalia Turzyńska / Bożena Stadnik